reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka pen-net

Eksik görüntüleri tamamlayan şaşırtıcı yapay zeka

Yapay zeka özellikle görüntü tanımlamada oldukça ileri bir seviyeye doğru gidiyor. Teknoloji artık yüzler dahil görüntülerdeki boşlukları doldurabiliyor.

Guangzhou’daki Sun Yat-sen Üniversitesi ve Pekin’deki Microsoft Araştırma Laboratuvarı arasındaki işbirliği ile görüntüdeki boş alanları doğru doldurmak için kullanılabilecek akıllı bir yapay zeka teknolojisine dayanan araç geliştirildi. Bu algoritma ile ister eksik bir yüz ister binanın eksik bir cephesi ya da bir manzara görseli olsun kusursuz bir şekilde tamamlanabiliyor. Algoritma bu görüntüyü tamamlama komutunu görsel yamalarını kopyalayarak yapıyor ya da inandırıcı derecede hassas görünen yeni alanlar oluşturmak için derin öğrenme teknolojisini kullanıyor. Sistemin bunu kusursuz bir şekilde yapıyor olması bilgisayar bilimcilerini oldukça heyecanlandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka algoritmalı PEN-Net boyama teknolojisinden güç alıyor

Yaratıcıları tarafından PEN-Net (Piramit bağlam ENcoder Ağı) olarak adlandırılan araç, bu görüntü restorasyonunu “bağlamsal anlambilimi tam çözünürlüklü girdiden kodlayarak ve öğrenilen anlamsal özellikleri tekrar görüntülere deşifre ederek” yapıyor. Yapay zekanın öğrenme algoritmalarına dayanan araç, PEN-Net boyayarak tamamlama teknolojisinden güç alıyor. Araştırmacılar ilk boyamayı gerçekleştirecek araçları geliştirdi. Bununla birlikte, ekibin PEN-Net sistemi klasik yöntem PatchMatch ve hatta diğer modern yaklaşımların yanında etkileyici sonuçları gözler önüne seriyor.

İlginizi çekebilir

Fotoğrafları canlandıran devrimsel yapay zeka teknolojisi