reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P20

Huawei P20 Serisi lenslerinin hikayesi

Kameraların icat edilmesinden bu yana anı yakalamak ve saklamak için insanlar her yolu denedi. Pointeroid, Leica ve cep telefonu üreticileri tarafından benimsenen modern metodların yanı sıra Dagerreyotipi ve ıslak plaka işleme gibi geleneksel kimyasal işleme yöntemlerini uyguladılar.

Albert Londe, 12 lensli bir kamera tasarlayarak spor olaylarını kaydetmeyi amaçladı, Summa Report kamera, haberlerde kullanılan hızlı anlık çekimler için hazırlandı. 15 objektif Royal Mail Stamp ise her basışta 15 fotoğrafı bir anda çekebiliyordu. Ünlü film eleştirmeni André Bazin’in kaleme aldığı, 1945 tarihli Photographic Image kitabındaki “Bütün sanatlar insanoğlunun varlığına dayanıyor.” sözü gibi zamanla akıllı telefon fotoğrafçılığı da sanatın bir parçası haline geldi. Teknolojinin ve akıllı telefon fotoğrafçılığının ilerlemesi ile her gün 1,8 milyar fotoğraf çekilmeye başlandı. Tabii bununla beraber akıllı telefonlar için beklentilerin artması, duyarlılık, renk, diyafram ve enstantane performansı gibi donanımsal özelliklerin de gelişmesini tetikledi.

2018 yılında kullanıma sunulan akıllı telefonlar arasında ise konu kamera olunca rakiplerinden bir adım öne sıyrılan bir isim var: Huawei P20 Pro. 40 MP birincil sensörlü üç Leica kamera ve 5X hibrid zoom yapabilme yeteneğine sahip bu cihaz, DxOMark’ta 109 puan alarak akıllı telefon fotoğrafçılığında bir devrim yarattı.

Kusursuz fotoğraflar

P20 Pro, yüksek netliğe sahip fotoğraflar çekebilmek için optik sabitlemeyi destekleyen bir telefoto lensle geliyor. P20 Pro’da telefoto objektif, 3x’ten daha yüksek bir yakınlaştırma seviyesi tercih edildiğinde aktif hale geliyor. Üç kameranın görüntü verileri sorunsuz şekilde entegre ediliyor. Böylece kullanıcılar ne kadar yakınlaştırma yaparsa yapsın, sorunsuz bir deneyim yaşıyor.

P20 Pro’nun her bir üretim hattı, her bir modülü optik testler ve yapay zeka analizi ile değerlendiren son derece hassas bir lens kalibrasyon sistemine sahip. Cihazın sistemi, her üç kamera modülünü paralaks etkisinden kaynaklanan sorunları ortadan kaldıran özel bir algoritma kullanarak kalibre ediyor. Lensler ile nesne arasındaki mesafeyi ayarlayan sistem, hatayı doğru olarak analiz edebiliyor ve ilgili algoritmaları ile optimize ediyor. Bu da lenslerin P20 Pro’ya özgü bir algoritma kullanarak kalibre gerçekleştirdiği anlamına geliyor.

Yapay zeka fotoğrafçılığı

Sadece P20 Pro değil, Huawei’nin P20 Serisi performansıyla fotoğraf ustası olduğunu ortaya seriyor. Bunu da yenilikçi yapay zeka fotoğrafçılık özelliğiyle sağlıyor. Bu özellikle gelen P20 Serisi, hayatın güzel anlarını zahmetsizce yakalamayı mümkün kılıyor. Cihazlardaki yapay zeka fotoğrafçılık özelliği sayesinde 500’den fazla sahne otomatik olarak tanımlanabiliyor. Böylece her sahne için çekim parametreleri otomatik ayarlanıyor. Kullanıcılara sadece deklanşör tuşuna basıp anı ölümsüzleştirmek kalıyor.

Bu etkileyici yapay zeka sistemi için Huawei mühendisleri zorlu bir çalışma süreci gerçekleştirdi. Mühendisler, optimum kamera parametrelerini analiz etmek için dünyanın dört bir yanından profesyonel fotoğrafçıyla ortaklık kurdu ve cihazın 500’den fazla sahneyi ayırt etme yeteneğini daha da güçlendirdi. Huawwei’nin kamera Ar-Ge ekibi, profesyonel fotoğrafçılardan oluşan bir ekiple derinlemesine bir çalışma gerçekleştirerek nesne önceliklendirme kurallarını belirledi. Böylece cihazlar kullanıcının vurgulamak istediği nesneleri otomatik odaklıyor ve her fotoğraf kullanıcının hayal ettiği kadar mükemmel görünüyor.

Profesyonel fotoğrafçılık deneyimi

Derinlemesine yapılan Ar-Ge çalışmaları sonunda ortaya çıkan P20 Serisi’nin Gece modu da profesyonel fotoğrafçıları büyülüyor. Bu modun oluşma aşamaları da diğer modlar gibi aynı titizlikle gerçekleştirilmiş durumda. İlk olarak, SLR fotoğraf makinelerinin Ampul modunu (uzun pozlama fotoğrafçılığı) simüle etmek için mod yapıldı. Huawei, daha fazla ışık yakalamak adına büyük bir 1 / 1.7 sensör ve geniş Leica kameraları P20 Pro’ya entegre etti ve kameralara ek olarak en fazla optik bilgiyi elde etmek için algoritmalarla optimize etti.

Ayrıca, P20 Pro, kullanıcıların stabilize edilmiş dört saniyelik pozlamalı bir el fotoğrafına sahip olmalarını sağlayan Yapay Zeka Görüntü Sabitleme özelliğine (AIS) sahip. Bir kullanıcı düşük ışıklı bir ortamda uzun pozlama fotoğrafı çektiğinde Yapay Zeka Görüntü Sabitleme özelliği devreye giriyor. Bu moddaki kameralar ise insan gözünden daha iyi bir ışık yakaladığından dolayı cihaz “süper gece gözlükleri” olarak adlandırılıyor.

Titremelerden kaynaklı bulanıklıkları en aza indirgemek için EIS ve OIS’in güçlü yönlerini birleştiren Yapay Zeka Görüntü Sabitleme özelliği bu alanda da kullanıcının imdadına yetişiyor. Ar-Ge ekibi 5 ve 80 yaşları arasındaki tüm insanlar ile çalışarak 12 milyondan fazla simülasyon testini gerçekleştirerek bu özelliği geliştirdi. Yapay zeka destekli, titreme karşıtı ve adaptif bir algoritma kullanıcılara cihazla beraber sunuldu. Huawei, güçlü yapay zeka işlemcisi ile her kullanıcının harika anlar yakalamasına olanak sağlıyor.