reklamı kapat

POPÜLER

dyson robot

Dyson’dan robot araştırmalarına 5 milyon pound’luk yatırım

Yapılan yatırımı, etrafında hareket eden şeyleri daha iyi görüntüleyebilen sistemlerle belirleyebilecek robotlar geliştirmek amacıyla kullanacak olan araştırma laboratuvarının; geliştirmek için odaklandığı ürünler arasında elektrik süpürgesi robotları ve şimdiye kadar filmlerde karşımıza çıkan hizmetçi robotlar yer alıyor.

Imperial College’daki bilim insanlarından ve Dyson mühendislerinden oluşan 15 kişilik bir araştırma ekibi robot sahası alanında daha etkin sonuçlar elde edebilmek için birlikte çalışacaklar.

2001 yılında bir robot elektrik süpürgesi tasarlayan firma, Sir James Dyson’ın bu ürünü biçimsiz ve hantal bulması yüzünden bu ürünü piyasaya sürmemişti. Imperial College’ın yardımıyla tasarlanacak olan robot süpürge satışa çıkarılabilirse, Dyson iRobot, LG ve Samsung‘un ardından robot pazarında yerini alan bir diğer firma olacak.

Özellikle ürettiği üst sınıf elektrik süpürgesi pazarına olan hakimiyetiyle bilinen Dyson’ın Imperial College’a verdiği destek 2005’ten beri devam ediyor. Dyson’ın kurucusu, mucit ve endüstriyel tasarımcı Sir James Dyson, firmanın fütüristik ürünlerin gerçeğe dönüştürülmesi için araştırma ve geliştirme çalışmalarına her zaman destek vereceğini belirtti. Dyson, geçtiğimiz Ocak ayında da İngiltere Wiltshire’daki merkez ofisindeki araştırma ve geliştirme çalışmaları için 250 kişiyi bünyesine katmıştı.

YORUMLAR