reklamı kapat

POPÜLER

e-ticaret

E-ticaret için düzenleme ile satıcılar üzerindeki denetim artıyor

Türkiye’de de inanılmaz büyük hale gelen E-ticaret için denetimler artıyor. Alınan gerekli önlemler ile satıcılar üzerindeki denetim artıyor.

Özellikle pandemi nedeniyle E-ticaret konusunda Türkiye’de büyük bir patlama yaşandı. Ancak bu patlamanın bir olumsuz yanı var oda dolandırıcılar. Aynı zamanda büyük platformların anlaştığı bazı ufak satıcılar da sık sık müşterilerin canını sıkabiliyor, onları madur edebiliyor. İşte bunlar önümüzdeki dönemde daha az gerçekleşecek. Sputnik’te yer alan habere göre E-ticareti denetim kapsamına alacak ‘Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu12 Mart itibarıyla yürürlüğe girdi. Kanunla birlikte, internetten ürün satan mağazalar üzerindeki denetim artırılacak. Konu hakkında Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkan Yardımcısı ve PttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu şunları söylüyor: “Artık vatandaşı mağdur edebilecek her dikkatsiz adımın ciddi yaptırımları olacak. Böylece e-ticaret sektörüne olan güven daha da artacağı gibi, vatandaşı mağdur eden platformlara 50 ila 500 bin lira arasında idari para cezaları da uygulanacak.”

E-ticaret için sıkı denetim gerçekten oldukça önemli

Hakan Çevikoğlu süreç hakkında ayrıca, “e-ticaretin hızlı bir büyüme gösterdiğini” söylüyor ve “Türkiye’de e-ticaretin hacmi 2020 yılında 200 milyar liranın üzerine çıktı. Bu seviye Türkiye’nin önünde uzun ve başarılı bir yol olduğunu gösteriyor. Bu tip denetim mekanizmaları ile de gelecekte e-ticaretin çok daha hızlı büyümesi teşvik edilmiş olacak” açıklamasını yapıyor. Çevikoğlu, sözlerine şöyle devam ediyor;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Pandemi döneminde vatandaşı mağdur etmeye yönelik fiyat belirleyen 40’ın üzerinde satıcı hakkında inceleme başlatmıştık. İnceleme sonucunda birçok üründe fahiş fiyat uyguladığını tespit ettiğimiz satıcılarla yolları ayırdık. Vatandaşın mağdur olmaması var gücümüzle çalışıyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın