reklamı kapat

POPÜLER

Efsane ailenin 500 beygirlik yeni üyesinden “manuel” selamlama: 2018 Porsche 911 GT3 [Video]

Porsche’nin yeni altın madalyonu Cenevre’de örtülerinden kurtuldu.

Tasarımı ve felsefesiyle Porsche’nin artık ikonik modeli haline gelen 911 serini her geçen yıl daha etkili bir formla karşımıza çıkıyor. Porsche tarafından Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıtım etkinliği düzenlenen yeni 911 GT3, günlük kullanım ve pistler arasında bir köprü görevini üstleniyor. Tasarımının yanı sıra sürüş dinamikleri bazında da yeni bir seviyeyi vadeden yeni GT3, büyük kanatlarıyla sürücüsünü Porsche ayrıcalığıyla bir “uçuşa” davet ediyor.


Yapı olarak 911 Carrera S’ten 25 milimetre daha alçak olan yeni 911 GT3’ün sürüş dinamikleri ve şasi geliştirmelerinin tamamı yarış pistlerinde gerçekleştirildi. Yerini aldığı jenerasyonda yer verilen temel tasarımdaki rötuşlar haricinde, aktif arka akstan yönlendirme sistemi sayesinde şasinin yol tutuşu da bir adım ileride. Otomobilin hızına bağlı olarak arka tekerlekleri ön tekerleklerle aynı ya da ters tarafa yönlendiren bu sistem, aracı daha çevik ve yolda daha istikrarlı kılıyor. Dışta yer alan yeni karbon arka kanat ve ön spoyler tasarımla birlikte aracın aeordinamik açından çok daha iyi bir seviyeye gelmesinde şüphesiz önemli rol üstleniyor.


İçerisinde de dışarıda sahip olduğu sportifliği sonuna kadar barındıran 911 GT3’te kullanılan spor direksiyon, markanın hibrit süper otomobili 918 Spyder’da kullanılan ile aynı. Geliştirilmiş yan yastıklar ve mekanik ileri/geri konum ayar özelliğine sahip Porsche Sports Seats Plus koltukları sayesinde sürücüyü ve yolcuyu özellikle virajlarda önemli oranda saran aracın koltuk yüksekliği ve sırtlıkları dijital olarak ayarlanabiliyor. Gerçek zamanlı trafik bilgileri sunan çevrimiçi navigasyon ve sürücülerinin sürüş bilgilerini akıllı telefonları üzerinden görüntüleme, kaydetme ve incelemelerine olanak sağlayan Track Precision sistemini standart olarak barındıran aracın kokpitinde son zamanlarda görmeye alışık olduğumuz bir tasarım bizleri karşılıyor.

Manuel şanzıman? Evet, lütfen!

Karşımıza çıkan her Porsche modelinde şüphesiz aklımıza gelen ilk şey performanstır. Özellikle konuğunuz pist odaklı geliştirilen bir modelse işler çok daha heyacan verici hale geliyor. Toplamda 1430 kilogramlık bir ağırlığa sahip olan yeni 911 GT3, 2,86 kg/hp oranıyla da oldukça başarılı bir çizgiye sahip. Üzerinde bulunduğu 4.0 litrelik motorla 500 beygirlik güce ve 460 Nm torka sahip olan model 0’dan 100’e yedi ileri otomatik şanzımanla 3,4 saniyede erişebiliyor. Otomatik şanzımanı ayrıca belirtmek gerekiyor çünkü “Bir Porsche’yi otomatik kullanmak, kullanmak sayılmaz” diyenler için bu modelde manuel şanzıman opsiyonu da sunuluyor. Meraklılarını sevindirecek altı ileri manuel şanzımana sahip versiyonun değerlerine baktığımızda 3.9 saniyelik 0-100 ve 320 kilometrelik maksimum sürat rakamlarıyla karşılaşıyoruz. Satışına bu sonbaharda başlanacak olan yeni 911 GT3’ün 143,600 dolardan başlayan fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.

VİDEO