reklamı kapat

POPÜLER

Efsanevi filmlerin açılış sahneleri tek bir videoda [Video]

Filmlerin açılış sahneleri, hatta bu sahnelerin ilk birkaç saniye veya dakikadan oluşan çekimleri (shot) bir buçuk iki saat boyunca izleyeceğimiz şeyin ilk izlerini verir. Bu çekimler ne kadar etkileyici olursa film de genellikle o derece etkili olur.

Türkçeye “çekim” olarak çevrilse de bunu biraz açmakta fayda var. Kısaca anlatmak gerekirse çekim (shot), kameranın kayda girmesi ile kayıttan çıkma arasındaki görüntülerden oluşur. Kamera açısı değişince farklı bir shot’a geçilmiş olur. Örneğin diyalog içeren bir sahnede iki oyuncu arasında gidip gelen her bir kamera açısı farklı bir shot’tır. Bu çekimler genellikle kısa süreli olsa da tek plan çekimden (long take) oluşan filmler de vardır. Baştan sonra tek bir kamera açısıyla çekilen ve son dönemlere damgasını vuran Birdman buna güzel bir örnek.

Gelelim haberimize konu olan videoya. İlk çekimleri etkileyici olan filmlerin kötü olma şansı yok demiştik. Filmnørdens Hjørne isimli YouTube kanalı da efsanevi filmlerin bir o kadar güzel olan ilk çekimlerini bir araya getirerek harika bir çalışmaya imza attı. Filmler arasındaki geçişler de öylesine güzel kurgulanmış ki bazen tek bir film izliyormuş hissine kapılmak mümkün.

2001: A Space Odyssey’den Star Wars’a, Leon’dan The Dark Knight’a kadar birçok filmin açılış görüntülerinin yer aldığı “The Art of the Opening Shot” isimli videoyu hemen yukarıdan izleyebilirsiniz. Videoda yer verilen filmlerin listesini ise videonun açıklama kısmından görebilirsiniz.