reklamı kapat

POPÜLER

dünyanın en hızlı kamerası, fotoğraf, trilyon

Saniyede 10 trilyon fotoğraf çekebilen dünyanın en hızlı kamerası

Caltech ve INRS enstitüleri tarafından geliştirilen dünyanın en hızlı kamerası, saniyede 5 trilyon fotoğraf çekebilen, rekorun eski sahibi kameranın performansını tam ikiye katlıyor.

Yavaş çekim videoları izlemek her zaman heyecan verici ve eğlencelidir. Biz video demeyi tercih etsek de o tür sonuçlar genellikle saniyede binlerce fotoğrafın hızlıca çekilerek ustaca bir araya getirilmesiyle elde ediliyor. Bu yüzden bir kamera, saniyede ne kadar çok fotoğraf çekebilirse yavaş çekim videolarda da o kadar detay ortaya çıkmış oluyor. Tabii, yaygın olarak kullanılan kameralı cihazların performansı şu an için saniyede trilyon adet fotoğraf çekebilecek kapasitede değil. Ancak Caltech ve INRS enstitüleri tarafından geliştirilen dünyanın en hızlı kamerası, bunu hiç zorlanmadan yapabiliyor. Öyle ki çekilen fotoğraflarda madde ve ışığın nano ölçümlük ilişkilerini saptayabilmek bile mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Saniyede 10 trilyon fotoğraf için iki kamera çalışıyor

Geliştirilen kamera, geçen sene tanıtılan 5 trilyon fps’lik –frame per second, saniyelik görüntü sayısı– FRAME’in performansını tam iki katlıyor. Bu sebeple bir saniyenin katrilyonda biri kadarlık bir sürede gerçekleşen ultra hızlı lazer darbelerinin ölçümleri artık daha net yapılabiliyor. Dünya rekoru sahibi kameranın görüntü yakalayabilmesi için toplam iki kameranın çalışması gerekiyor. İlk kamera femtosaniyelerkatrilyonda bir saniyeler– içinde gerçekleşen olaylar için çekimler yaparken diğer kamera ise elde edilen görüntüleri netleştirmek için gerekli görülmüş. İki kameradan gelen verilerin ortaklaşa işlenebilmesi için de Radon dönüşümü adı verilen bir teknik kullanılıyor. Çalışmanın başındaki isimlerden Lihong Wang, bu sayede saniyede 10 trilyonluk çekimler elde edilirken düşük kaliteyle idare etmek zorunda olmadıklarını söylüyor. 10 trilyon sayısının kendileri için bir bitiş çizgisi olmadığını da belirten Wang, saniyede katrilyon adet çekim yapabilen bir kamera için de çalışacaklarını açıklıyor. Wang ve ekibinin geliştirdiği kameranın henüz çalışırken bir videosu bulunmuyor ancak buraya tıklayarak rekorun bir önceki sahibi FRAME’in performans videosunu izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Akıl almaz çekimleri mümkün kılan fırlatılabilir aksiyon kamerası: Insta360 One X