reklamı kapat

POPÜLER

breaking bad

Breaking Bad ile özdeşleşen çekim teknikleri [Video]

Breaking Bad, sadece karakterleri ve hikayesiyle değil sahip olduğu kendine özgü kamera çekim teknikleri ile de televizyon dünyasını etkisi altına alan bir dizi.

Günümüzde televizyon dünyası da sinema sektörüyle yarışacak kadar ileri seviyede. Artık çoğu yabancı dizi, kalite bakımından sinema filmleriyle boy ölçüşebilecek potansiyeli taşıyor. O diziler arasında Breaking Bad de bulunuyor. 2013 yılında final yapan dizi, yayımlandığı süre boyunca gerek karakterleri gerek senaryosuyla çoğu kişiyi etkisi altına almıştı. Teknik açıdan oldukça iyi olan dizi, çekim teknikleri denince de akla ilk sıralarda geliyor. Vince Gilligan ve sinematograf Michael Slovis‘in yeteneklerini konuşturduğu teknikler arasında geniş açı, time-lapse, bakış açısı ve geniş açılı dar açı çekimleri bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her teknik farklı anlamlar taşıyor

Diziyle özdeşleşen dört ana çekim tekniği bulunuyor. Bu tekniklerin her biri ise dizi ile alakalı farklı sinyaller veriyor. Örneğin, geniş açılı çekimlerin kullanıldığı sahneler izleyenlere olayların gerçekliğini daha çok aktarmak için kullanılıyor. Genellikle muazzam mekanlar seçilen dizi sahnelerinde birden geniş açıya geçilmesi, izleyenlere olayların gerçekten yaşanıyor olduğunu ve sahnelerde bir dizi dekoru bulunmadığını gösteriyor. Time-lapse kullanılan sahnelerde ise hayatın akıp gittiği mesajı veriliyor. Karakterlerin yaşanılan olaylardaki güçsüzlükleri ve evrenin her şeye rağmen kaldığı yerden devam etmesi bu çekim tekniği kullanılarak anlatılmak istenenler arasında. Bakış açısı çekimleri, genellikle tek bir karakterin meşgul olduğu nesnelere iliştirilen kameralar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İzleyenlere olayları farklı bir açıdan gösteren bu teknik de yine gerçekliği artırmak için kullanılıyor. Son olarak geniş açılı dar açı tekniği, içinde aynı anda hem geniş açıyı hem de dar açıyı barındırıyor. Genellikle fırtına öncesi sessizlik sahnelerinde kullanılan bu teknik, izleyenlere bir hareketliliğin pek de uzak olmayan bir süre sonra geleceğini haber veriyor. Yine gerçekliği artırmak için kullanılan bu teknikle karakterler dışındaki objelere odaklanarak izleyenlere hayatın kimseyi umursamadan sessizce akıp gittiği izlenimi veriliyor. İlgili sahnelerin somut örneklerini görebileceğiniz videoyu haberin devamında izleyebilirsiniz.

Video