reklamı kapat

POPÜLER

Efsanevi pikap üreticisi Technics geri dönüyor!

Bir zamanlar DJ seti, pikap veya turntable deyince akla tek bir isim geliyordu: Technics. Efsanevi müzik aletleri üreticisi, Panasonic çatısı altında yeniden sektöre dönmeye hazırlanıyor.

IFA 2015’te sahne alan ve yeni nesil müzik sistemlerini tanıtan Panasonic, fuarda müjdeli haberi de verdi. Vinyl plakların son yıllardaki yükselişine dikkat çeken Panasonic, Technics markasını yeniden sektöre kazandırmak için gün saydıklarını belirtti. Günden ziyade yıl desek daha doğru olur. Zira Technics üretimi ilk ürünleri önümüzdeki yılın bahar aylarından itibaren görebileceğiz.

Ne gibi ürünlerle karşılaşacağımız konusunda şimdilik bilgi verilmiş değil. Ancak Technics SL-1200 gibi efsane aletlerin biraz değişime uğrayacağını ve modernize edileceğini tahmin etmek zor değil.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Efsanevi pikap üreticisi Technics geri dönüyor!” için 7 cevap

 1. schizophrenia dedi ki:

  technics geçtiğimiz sene ifa’da premium ve reference serileriyle boy göstermiş, fantastik fiyatlı fakat düşük performanslı ürünleriyle hifi sahnesine adım atar atmaz da sahneden düşmüştü. entegre yükseltecine 6500gbp fiyat biçmesi de alay konusu olmuştu.
  umarım plak çalar için de benzer fiyat politikasını izleyerek kuyularını kazmazlar

 2. Emre Bilir dedi ki:

  Arkadaşım sen şaka mısın? Her yerde Technics’i kötülüyorsun. Ekşi Sözlükte de buna benzer şeyler yazmışsın. Düşük performanslı olup olmadığına karar vermek için dinlemek gerekir. Kendi kendine sahneden düştüğünü uydurmuşsun da, düşse Premium ve Reference serilerinin yanına “Grand Class” serisini ekleyemezdi değil mi? What Hifi gibi, dergiye aldıkları reklamlara ve firmalardan aldıkları paraya göre ürünlere yıldız veren o ucube derginin lafıyla hareket edip, Hi-Fi’dan anlıyormuş gibi ahlam kesme.

 3. schizophrenia dedi ki:

  technics fiyatlarını eleştirmenin suç olduğunu bilmiyordum, bunu hatırlattığınız için teşekkür ederim.
  fiyat/performans oranına bakmak için söylediğiniz gibi dinlemek gerekir, ben de technics ürünlerini dinlemek isterdim fakat bırakın technics’i, panasonic ses ürünlerini bile resmi kanallarla ülke içinde edinmek mümkün değil. malumunuz 2014 yılında panasonic türkiye dect telefon, kişisel sağlık bakım ürünleri, sayısal görüntüleme ürünleri ile soğutma&ısıtma ürünleri dışında pazarda resmi olarak yeralmayacağını duyurmuştu.
  what hi-fi, tnt audio, stereophile magazine, 6moons, stereo test, stereoplay dediğiniz gibi ciddiye almak için değil piyasaya meraklıysanız takip etmek için yardımcı olabilecek kaynaklar; reklam gelirleri veya yayınlandıkları ülkenin ürünlerine arka çıktıkları da bir sır değil ama yine de hatırlattığınız için minettarım.
  technics’in grand class serisini duyurmuş olması, r1 serisinin hiend pazarında zirvede kaldığını göstermiyor malesef. bırakın bizim gibi hifi pazarında doğru dürüst marka bulmanın mümkün olmadığı 3. dünya ülkelerini ingiltere gibi her mahallede butik hifi dükkanı bulunan bir ülkede bile r1 serisini dinleyecek yer bulmak mümkün değil.
  buradan hareketle r1 serisini dinleyip yorumlayanların, fiyatının ürünü değil demiş olmasını, sizin en az benim ki kadar yapıcı eleştiriniz yerine daha fazla ciddiye almak da bırakın benim kabahatim olsun.
  hifi, odyofili de sizin olabilir, müzik dinlemek bana yeter.
  selamlar

 4. Emre Bilir dedi ki:

  Düzeltelim lütfen, siz fiyatları değil, markayı eleştirmişsiniz. “fantastik fiyatlı fakat düşük performanslı ” cümleniz bunu yeterince açıklıyor. Ben araştırma yaparken, yukarıdaki yorumunuzu aylar önce görüp, herkesin kendi fikri farklı olabileceği için cevap yazmamıştım. Fakat Ekşi’de de benzer bir yorumunuzu gördüğüm için, markayı karalama konusundaki bu gayretiniz karşısında şaşkınlık yaşadığım için yazdım.

  Saydığınız dergiler, sadece amatör stereophile tabir edilen kişilerin okuyup, arşiv yaptığı değersiz boyalı basın örnekleridir. Takip etmek isteyen kişi, pekala markaların veya distribütörlerin sitelerinden ürünleri takip edip, teknolojilerini öğrenir ve demo yerlerinde bizzat o ürünü “kendi kulaklarıyla” deneyimleyebilir. Bu eski kafalı İngiliz basınınındaki ihtiyarların hazırladığı derginin, gerçek audiophile kişiler için zerre kadar ehemmiyeti de yoktur, zira çok iyi bir ürüne, sırf reklam alamadıkları için 2 veya 3 yıldız verip, o ay birkaç reklam aldıkları firmanın kötü bir ürününe 4 yıldız verdikleri de vardır. Kalite, dergilerden, kataloglardan veya resimlerden anlaşılmaz, takdir edersiniz ki; HI-FI’da önemli olan kendi kulak testlerinizdir.

  Unutmadan, ben R1 serisi zirvede demedim, dikkatli okuyunuz. Sadece bu işlerin arz-talep meselesi olduğu bilinen bir gerçek ve diğer ürünlere talep olmadan, başka bir seriyi arz etmesi saçma olurdu değil mi?

  Ayrıca bu Reference serisindeki amfinin teknolojisi göz önüne alındığında, diğer butik ürünlerden eksiğinin olmadığını da görüyoruz. Evet, dijital bir amfi olabilir, fakat, diğer firmaların maliyetten ve ağırlıktan kaçtıkları için yapmadıkları şeylerin yapılmış olması, mesela besleme devresinde CLC-şok trafosu kullanılması, besleme voltaj regülatörü devresi, yüksek kapasiteli r-core tipi besleme trafosu, Technics’in yeni geliştirdiği, frekansa bağlı değişen hoparlör empedansına uymasını sağlayan LAPC (Load Adaptive Phase Calibration) sistemi, bence dinlenilmese bile Technics’in uzun bir aradan sonra döndüğü bu arenaya kazandırdığı ve dinlemeden acımasızca eleştirilmeyi haketmediği özellikler.

  Ayrıca, madem İngiltere’de bile R1 serisini dinleyecek yer bulmak mümkün değil, dinleyip yorumlayanlardan bahsetmek biraz ironik oluyor bu arada. Muhtemelen o kişiler de fiyatını öğrenip, hayal kırıklığı yaşadıkları için eleştiriyorlar. Lütfen objektif olunuz.

  Bir önceki yazımda kırıcı oldu isem kusuruma bakmayınız. Technics babamın firması değil, bir marka için insanlarla tartışacak değilim ancak, ilk paragrafta bahsettiğim sebeplerden ötürü yazmıştım.

  Saygılarımla, iyi günler

 5. schizophrenia dedi ki:

  Emre bey gönlünüz olsun, nerede technics hakkında yorumum varsa siliyorum. Profesyonel audiophile hayatınızda da başarılar dilerim, ben amatör ama tutkulu bir müzik dinleyicisi olarak hayatıma devam edeceğim.
  selam ve sevgilerimle

 6. Emre Bilir dedi ki:

  Bakınız, yanlış anlaşılıyorum. Yorum yapmak sizin kendi iradenizdir, ben veya bir başkası karışamaz. Ben sadece neden sürekli eleştirdiğinizi anlayamadım. Bana ne Technics’ten? Hayatımda SU-VX720 haricinde bir ürününü kullanmadım. Söylemek istediğim bu kadar yenilikler yaparak dönmüş bir markaya biraz daha objektif bakmanız. O dergilerin söylediği, gerçeklerin tam tersi olabilir, inanmak sizin tercihiniz elbette.

  Saygılarımla.

 7. :( dedi ki:

  Adamın kalbini kirdin. Mutlu musun Emre?