reklamı kapat

POPÜLER

Eğitim odaklı 7 inçlik XO Tablet, CES’te tanıtıldı

One Laptop per Child Association (Her çocuğa bir dizüstü bilgisayar derneği) olarak adlandırılan yardım kuruluşu OLPCA, eğitim hayatında olan ve yoksulluk sorunuyla mücade eden öğrencilere düşük fiyattan dizüstü bilgisayarlar satmayı isteyen bir kuruluş. Kenya, Peru, Uruguay, Hindistan ve Afganistan’da yoksullukla boğuşan birçok öğrenci okullarında OLPCA tarafından geliştirilen dizüstü bilgisayarları kullanıyor. Dizüstü bilgisayarlar yerlerini yavaş yavaş tabletlere bırakmaya başlamış durumda. Bu durumun farkına varan yardım kuruluşu şimdi de düşük bir fiyattan satışa sunulacak XO Tablet olarak adlandırdığı tabletini öğrencilerle buluşturmaya hazırlanıyor.

OLPCA’nın öğrenciler için geliştirdiği tablette  1024×600 piksel çözünürlüklü 7 inç ekran, 1 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Marvell işlemci, 1 GB RAM ve 8 GB depolama alanı bulunuyor. Android 4.2 Jelly Bean işletimine sahip olan cihazın bağlantı noktaları arasında ise microSD kart girişi, Wi-Fi ve HDMI mevcut. Cihazın önünde 1,3 megapiksel çözünürlüklü, arkasında ise 2 megapiksel çözünürlük sunan kameranın da yer aldığını belirtelim.

xo-learning

Cihazda yer alan 3800 mAh‘lik pil ise öğrencilerin gün boyu okullarında tablet üzerinden işlem yapabilmesine olanak sağlıyor.

Walmart ve Walmart’ın internet sayfası üzerinden satışa sunulacak olan tablet, Android yazılımında yer alan XO’nun öğrenme sistemini de bünyesinde barındırıyor. Öğrenme sistemi çocukların yaratıcılığında ve enerjisinde katkıda bulunmak için 12 farklı hayalle birlikte geliyor. Bu hayaller arasında sanatçı, bilim adamı, doktor ve daha bir çok meslek dalı yer alıyor. Her bir hayalin öğrencilere öğrenme deneyimini sunacağı belirtiliyor. Bunun için de 3 ile 12 yaş aralığındaki öğrencilere uygulamalar, kitaplar, oyunlar ve videolar sunuluyor. Bu uygulamaları kullanabilmek için öğrencilerin ekstra bir ödeme yapması gerekmiyor. Bu yıl içinde satışa sunulacağı söylenen yeşil ve siyah renk seçeneğine sahip olan tabletin satış fiyatı henüz belli değil. Ancak mevcut 7 inçlik tabletlere göre daha ucuz bir fiyattan satışa sunulacağı kesin.