reklamı kapat

POPÜLER

Egzersiz yetenekleriyle öne çıkan safir ekranlı akıllı saat; Samsung Galaxy Watch 6 incelemesi

Samsung Galaxy Watch 6

SAMSUNG GALAXY WATCH 6 EGZERSİZ YETENEKLERİ

Akıllı saatte bir önceki modelde olduğu gibi BioActive olarak adlandırılan sensör bulunuyor. Bu sensör yardımıyla gelişmiş sağlık takibi yapabilen saatte
vücut analizi özelliği bulunuyor.

Akıllı tartılarda karşılaştığımız bu özellik vücut yağı, iskelet kası, vücut yağı, BMI ve vücut suyu gibi ölçümler yapmaya imkan tanıyor. Daha önceki modellerde olduğu gibi bu özelliğin çalışabilmesi için iki parmağın saatin yanında yer alan tuşlara dokundurulması gerekiyor. 15 saniyelik işlemin ardından detaylı bilgiler kullanıcılara sunuluyor. Akıllı saat bu ölçümü BioActive sensör sayesinde gerçekleştiriyor. Sensör aynı zamanda kalp ritmini, EKG’yi, kandaki oksijen ve stres seviyesini ölçmek için de kullanılıyor. Galaxy Watch 5’te bununla birlikte tansiyon ölçümü özelliği de var. Türkiye’de de aktif şekilde çalışan tansiyon özelliği için Samsung Health Monitor ve EKG için Samsung Health uygulaması kullanılıyor.

Tansiyon işleminin yapılabilmesi için bir tansiyon cihazınızın olması gerekiyor. Tansiyon cihazıyla kalibrasyon işlemi yapıldıktan sonra bu özellik aktif hale geliyor. Samsung doğru tansiyon ölçümü için tansiyon aleti ve kol manşeti ile kalibrasyona ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Ayrıca bu destek için Android 9.0 veya üstü ile çalışan bir Galaxy akıllı telefona gerek var. Cilt sıcaklığını da ölçebilen saati yatarken kolunuğunuzdan çıkarmadığınızda saat uyku evrelerini de takip edebiliyor. Uyku süresiyle ilgili puan sunan saat aynı zamanda uyku tutarlılığını da gözlemleyebiliyor. Bu sayede uyku kalitesini artırmak mümkün oluyor.

EKG ölçümü için işaret parmağınızı saatin sol üst köşesinde bulunan tuşa 30 saniye dokundurmanız gerekiyor. Çıkan sonuç akıllı saat üzerinden sunulduğu gibi akıllı telefonlar üzerinden de kolayca ulaşılabiliyor. Akıllı saatte beğendiğimiz özelliklerden biri de Galaxy Watch 5’in yürümemizi otomatik olarak takip etmesi oldu. Yaklaşık 10 dakikalık yürüyüşlerin ardından akıllı saat yürüyüşlerimizi otomatik olarak takip etmeye başladı. Bir önceki modelde olduğu gibi yeni modelde de horlama belirleme özelliği bulunuyor. Uyurken kandaki oksijeni ve horlamayı da ölçebilen saat bu sayede daha detaylı uyku takibi sunabiliyor. Uyku süresiyle ilgili bilgi saatte yer alsa da daha detaylı bilgi uygulama üzerinde karşımıza çıkıyor. Yeni uyku takibi özelliği uyanık, hafif, derin ve REM olmak üzere farklı uyku türlerini algılayabiliyor.