reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli Formula E yarışları inanılmaz bir kazayla başladı! [Video]

Uluslararası Otomobil Federasyonu tarafından düzenlenen Formula E elektrikli araç yarışlarının ilki Çin’de tamamlanırken, yarışı ilk iki sırada tamamlamak üzere olan sürücüler yarışın son virajında kaza yaptı. Böylelikle çevre dostu yapısıyla ön planda olması hedeflenen elektrikli araç yarışlarının ilkine ‘pek de dostane olmayan’ bir kaza damgasını vurmuş oldu.

Çin’de Pekin Ulusal Stadyumu’nun çevresindeki 3440 metrelik parkurda düzenlenen yarışın son virajında örneğine az rastlanır bir kaza meydana geldi. Yarışın son virajına girilirken önde olan Venturi takımından Nicolas Prost; arkasındaki eski F1 pilotu Nick Heidfelt (e.dams-Renault) kendisini geçmek üzereyken açıyı kapatmak amacıyla refleksif (otoritelere göre art niyetli olmaya da yakın) bir hamle yapınca kaza gerçekleşti.

İzleyenlerin yüreğini ağzına getiren kazada Heidfelt, aracına aldığı darbenin etkisiyle kontrolünü kaybetti ve bariyerlere çarparak takla attı. Kazada şans eseri can kaybı yaşanmazken Prost, Twitter hesabı üzerinden hatanın kendisinde olduğunu, Heidfelt’i görmediğini ve çok üzgün olduğunu açıkladı.

Ekran_Resmi_2014-09-15_03_20_22

Elektrik enerjisi ile yarışan araçların eksenindeki bu denli ‘çevreci ve dostane’ bir yarışın bu türden bir kazayla tamamlanması tartışmaları da beraberinde getirdi. Ortak görüş benzer kazaların yaşanmaması için sürücülerin pistte birbirlerine karşı daha dostane tavır sergilemeleri yönünde. Yarışı Audi’den Lucas di Grassi kazandı ve sonraki etap Malezya’da düzenlenecek.

VİDEO