reklamı kapat

POPÜLER

İstanbul Park

İstanbul Park çıkmazı bir türlü tam olarak çözülemiyor

İstanbul Park pisti için çıkmaz bir türlü tam olarak çözülemiyor. Taraflardan art arda açıklamalar geliyor, Formula 1’in kaçırılabileceği söyleniyor.

Hürriyet’te yer alan haber göre Formula 1 pistinin bulunduğu Tuzla’daki İstanbul Park arazisinin ihale sürecinin tamamlanmasının ardından gözler, ihalede şart koşulan F1 yarışlarının yeniden Türkiye’de düzenlemesiyle ilgili gelişmelere çevrildi. Ancak süreçle ilgili endişeler dile getiriliyor. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve ihaleyi kazanan şirket, kira sözleşmesi 2023 yılında sona eren Intercity’nin pisti tahliye etmemesinin Türkiye’nin F1’e ev sahipliği yapma ihtimalini zorlaştırdığı konusunda hemfikir. Intercity ise tahliye süreciyle ilgili net bir açıklama yapmazken, ihale şartnamesinde yer alan ‘yeni kiracının 30 gün içerisinde F1 yönetimiyle yarışın İstanbul’da yapılması için imzaları atması’ maddesini hatırlatıyor. Bu konuda TOSFED Başkanı Üçlertoprağı, “Pist tahliye edilmeden F1 ile sözleşme imzalamak mümkün değil” diyor. Eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz aylarda düzenlenen pist ihalesine sadece Can Bilim Eğitim Kurumları AŞ girmiş ve İstanbul Park arazisinin 30 yıllığına yeni kiracısı olmuştu. Şirket adına açıklamalarda bulunan Lale Cender, 6 Mayıs Pazartesi günü Habertürk’e yaptığı açıklamada yeni sözleşme için imzaların atıldığını belirterek, “Yarın pist ve arazisinin bize teslim edilmesi gerekir” demiş ve eklemiş: “Pistin bize teslim edilmesinin geciktiği her gün Formula 1’i de bizden uzaklaştırıyor. 2026 takvimi için çabalıyoruz fakat bu inanılmaz gasptan dolayı ilerlemekte zorlanıyoruz. Fakat artık bir hafta içerisinde bu sorunun çözüleceğine inanıyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda Intercity Park’tan gelen son açıklama ise direkt olarak şöyle oldu: “Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2 Nisan 2024 tarihinde yapılan Intercity İstanbul Park ihalesinin şartnamesine göre Formula 1 yarışları sözleşmesinin, pistin kira sözleşmesi imzalandıktan sonra 1 ay içinde imzalanması zorunludur. Formula 1 tarafı ile imzalanacak sözleşmenin, tesisin teslimi ile hiçbir ilgisi yoktur. İhale şartnamesinden ve tarafların beyanlarından hareketle, Formula 1 sözleşmesinin son imza tarihinin 6 Haziran 2024 olduğu açıktır.

Kendi kusurlarını ve beceriksizliklerini gizlemek isteyen çevrelerin beyanları sadece manipülasyondan ibarettir. Üst üste 2 yıl, tüm maliyetleri ve organizasyonu bizzat Intercity tarafından yapılan Formula 1 yarışlarının 30 yıl süre ile tekrar geri gelmesini elbette bizler de canı gönülden istiyor, tüm Türkiye gibi biz de, ihale şartnamesine göre, Formula 1 sözleşmesinin 6 Haziran 2024 tarihine kadar imzalanmasını, aksi halde ihalenin iptal edilmesini bekliyoruz.”

İstanbul Park gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER