reklamı kapat

POPÜLER

İstanbul Park

Intercity İstanbul Park gelişmeleri hakkında Tuzla Kaymakamlığı da bir açıklama yaptı

Son haftalarda özellikle TOSFED tarafından gündemden düşürülmeyen Intercity İstanbul Park konusunda Tuzla Kaymakamlığı da bir açıklama yaptı.

Intercity İstanbul Park konusundaki son gelişmeler hakkında Tuzla Kaymakamlığı tarafından  açıklama şöyle oldu: “İlçemiz sınırları içerisinde yer alan ve idaresi Vakıflar Genel Müdürlüğünde olan taşınmazın 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 75. maddesi gereğince tahliyesi Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğünce 29.11.2023 tarihinde Kaymakamlığımızdan talep edilmiştir. Kaymakamlığımızca yapılan dosya incelemesinde; 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 75. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “Kira sözleşmesinin bitim tarihinden itibaren, işgalin devam etmesi halinde, sözleşmede hüküm varsa ona göre hareket edilir.” hükmü ile Yap- İşlet-Devret Sözleşmesinin “İhtilafların Çözüm Yeri” başlıklı 30. maddesinin “Bu sözleşmenin uygulanmasından doğabilecek ihtilafları çözmeye İstanbul adli, idari mahkemeleri ve icra daireleri yetkili kılınmıştır.” hükümleri birlikte değerlendirildiğinde anlaşmazlığın taraflar arasındaki sözleşmeden kaynaklandığı, sözleşmenin akıbetinin ve işgalcilik durumunun mevcudiyetinin çekişme konusu olduğu ve ancak adli makamlarca yapılacak yargılama neticesinde çözülecek nitelikte olduğu anlaşıldığından Kaymakamlığımızca herhangi bir işlem tesis edilemeyeceğine karar verilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu karar, Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğünün yazısına cevaben kendilerine iletilmiştir. Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü 11.12.2023 tarihinde aynı konuda aynı talepte bulunmuş, talep konusu Kaymakamlığımızca aynı gerekçelerle reddedilmiştir.

2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 75. maddesi ve diğer ilgili mevzuat çerçevesinde, çözümü adli mercilerce yapılacak olan uyuşmazlığın çözümünün Kaymakamlığımızca yapılması hukuken ve fiilen mümkün değildir. Hukuki gerekçelerle verilen ve Anayasa’nın 125. maddesi ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu uyarınca idari yargı denetimine tabi olan ret kararına karşı bugüne kadar idari yargıya müracaat edilmemiştir.

Salt hukuki gerekçelerle reddedilen ve idari yargı denetimine tabi olan Kaymakamlığımızın kararı, art niyetli ve basın ahlakına yakışmayacak şekilde sosyal medya mecralarında sansasyonel bir şekilde konu edilmiş, Kaymakamlığımız işini yapmayan bir kurum olarak gösterilmeye çalışılarak töhmet altında bırakılmıştır. Kaymakamlığımızca yapılan iş ve işlemler ilgili mevzuat çerçevesinde hukuka uygun olarak yürütülmektedir. Yapılan yorumlar tamamıyla asılsızdır ve iftira niteliğindedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) tarafından bu konuda yapılan en son paylaşım şöyle olmuştu: “Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Tuzla Kaymakamlığı’na yazdığı yazıda işgalci olduğu resmi yazı ile belgelenen Intercity, ihtar süresinin bugün itibariyle bitmesine rağmen pisti boşaltmayarak kanunu ve hukuku hiçe saymakta, milli sporcuların İstanbul Park’a girişine engel olmakta ve kamuyu zarara uğratmaya devam etmektedir.” 

Peki bu konu tam olarak nereden çıktı? Intercity İstanbul Park konusunda geçtiğimiz ay Sözcü bir haber yayınladı. Bu habere göre İstanbul’un Tuzla ilçesindeki, Akfırat mevkiinde 2003 yılında yapılan ve 2005 yılında ilk Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park Pisti’ne tahliye kararı çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 18 Temmuz 2003 tarihinde büyük hissedarları arasında TOBB ve İstanbul Ticaret Odası olan Formula İstanbul Yatırım A.Ş. (FİYAŞ) ile sözleşmesi 20 yıllık kira sözleşmesi imzalamıştı.

Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinin, 2012 yarış takviminde yer almamasının ardından, Park’ın işletmecisi FİYAŞ, pisti 10 yıllığına kiraya çıkardı. Pistin işletmesi Intercity şirket tarafından yürütülüyordu. Park’ın işletme süresinin 18 Temmuz 2023 tarihinde sona erdiğine dikkat çeken Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tahliye sürecinin 24 Temmuz 2023 tarihinde başlattığı öğrenildi.

Sözcü’nün edindiği belgeye göre, yüklenici firma FİYAŞ’tan taşınmazı tahliye ederek boş bir şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi istendi. FİYAŞ’ın ise 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle taşınmazı tahliye sürecine kadar olan kullanım bedelini de ödeyerek boş bir şekilde teslim edeceğini bildirdiği belirtildi. İstanbul Park’ın tahliye işlemlerinin tamamlanmasının ardından pist için 2024 yılında yeni bir ihale düzenleneceği öğrenildi.

Intercity İstanbul Park gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli