reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz yarış araçlarının bilim kurgu filmini andıran kokpitine konuk olun [Video]

Almanya’da gerçekleştirilen testlerin yayınlanan videolarında sistemin geldiği inanılmaz nokta çok net bir şekilde görünüyor.

Yaklaşık iki hafta önce Elektrikli Formula’nın Berlin ayağında son testleri gerçekleştirilen sürücüsüz otomobil yarışlarının oyuncuları Robocar’lar bir önceki testlere oranla çok daha başarılı bir profil çizdi. Şubat ayında yine Formula E’nin Buenos Aires ayağında gerçekleşen yarışın öncesinde yapılan testte kaza geçiren araçlar bu seferki performanslarıyla çok daha güven verici bir performans ortaya koydu. Roborace ekibinin Youtube kanalı üzerinden yayınladığı araç içi test görüntülerinde de sayısal alanda elde ettikleri başarıları görsel olarak kanıtlayan Robocar’lar bizlere özelliklerinin ne derece geliştiğini ilk kez bu kadar net olarak gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öğrenebilir makine tabanlı yapay zekanın kullanıldığı araçlar test sırasında bu zamana kadar elde edilmiş en yüksek hızlara da ulaşma başarısını gösterdiğini belirtmemiz gerekiyor ki bu rakamlar gelinen noktanın en canlı kanıtı. İlk iki turda saatte ortalama 100 kilometre hızla seyrettiği görülen Robocar’ların son turda saate 200 kilometreye kadar çıktığı gözlemlenebiliyor. Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz sürücüsüz otomobillerin bu örneklerini gördükçe artık bu sistemin günümüzün teknolojisi olduğuna dair ola inancımız daha da güçleniyor. İlgili videoya haberin ana görseli üzerinden ulaşabilirsiniz.