reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en sportif sürücüsüz otomobili Audi RS7 Concept, 240 km hıza ulaştı! [Video]

Yarış diyoruz çünkü, Audi tarafından geliştirilen RS7 Concept modeli, Almanya’da gerçekleştirilecek olan DTM Sezon Finali öncesinde sürücüsüz olarak ve gerçek yarış hızıyla pistte tam bir tur atmayı başardı. 4,5 km uzunluğu ve 17 adet virajıyla Formula 1 yarışlarının vazgeçilmez pistlerinden Hockenheim’da gerçekleştirilen bu benzersiz test turunu 2 dakika 10 saniyede tamamlayan 560 beygir gücündeki RS7 Concept, tur sırasında saatte 240 km hızı görerek limitleri zorlamayı başardı.


3 BOYUTLU KAMERA TEKNOLOJİSİ
Sürücüsüz olarak geliştirilen RS7 Concept ile seri üretilen model arasında görünüş farkı bulunmamakla beraber sürücüsüz modelde aracın elektromekanik direksiyonu, freni ve gazı ile 8 ileri tiptronic şanzımanı otomatik olarak kontrol ediliyor. Sürücüsüz otomobilin rotası GPS verileri ve aracın hem ön hem de arka bölümünde yer alan 3 boyutlu kamera teknolojisiyle belirlenerek sadece bir kaç santimetrelik yanılma ile araç rotasında seyrediyor.


ÜSTÜN ALMAN TEKNOLOJİSİ
Audi, hali hazırda üretilmekte olan A6 ve A7 modellerinde kullanılan Audi Side Assist (Kör nokta belirleme asistanı), Audi Line Assist (Şerit takip asistanı) ve Pre Sense gibi sürücü destek araçları ile sürücüsüz otomobil teknolojisinin temellerini atmayı başarıyor.   Anlaşılan o ki; çok da uzak olmayan bir zaman dilimi içerisinde yollarda sürücüsüz makam araçları ve hatta sürücüsüz otomobil yarışları görmek mümkün hale gelecek.

VİDEO