reklamı kapat

POPÜLER

Audi Formula E

Son sezon, son meydan okuma; Audi ilk Formula E şampiyonluğu için yarışa hazır

İlk kez FIA kapsamında düzenlenecek olan seri için son hazırlıklarını tamamlayan Audi Formula E takımı, Lucas di Grassi ve René Rast ile asfaltta olacak.

Bu yıl 7’inci sezonunu yaşayacak olan ve ilk kez Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA‘nın resmi şampiyonası olarak takvimine dahil olan Formula E’de mücadele edecek Audi Fabrika Takımı Audi Sport ABT Schaeffler, sezon sonunda şampiyonluğu hedefliyor. Lucas di Grassi ve René Rast ile mücadele edecek takım, serinin resmi bir dünya şampiyonluğu olduğu ilk yılda zafer kazanmak istiyor. Yeni statüsüyle ilk startını Suudi Arabistan’da Diriyah’ta alacak Formula E’de 12 takım ve 24 pilot, motor sporları tarihine geçmek için mücade edecek. Geride kalan 6 sezonda 43 kez podyum görerek serinin en başarılı takımı olan Audi Sport ABT Schaeffler, Lucas di Grassi ve René Rast ile bu sezon da başarısını devam ettirmek istiyor.

Audi Formula E takımı bu sezona çok daha yoğun bir hazırlığın ardından giriyor

Yeni sezonla ilgili bilgiler veren Audi Sport GmbH Genel Müdürü ve Audi Motorsport sorumlusu Julius Seebach, her sezona kazanma amacıyla girdiklerini, ancak bu kez hazırlıklarının çok daha yoğun olduğunu söyledi. Tamamen yeni bir güç aktarım organı geliştirdiklerini söyleyen Seebach, tüm ekip yapısını ve detayları bir kez daha rafine ettiklerini söyledi. Audi Sport ABT Schaeffler’ın Formula E’deki son sezonu olduğunu belirten Takım Direktörü Allan McNish ise “Bundan sonra Dakar Rallisi’nde mücadele edecek Audi’nin buradaki son sezonu. Takımdaki herkes bunun bilincinde ve sezonu başarılı kılmak için ekstra motive. Büyük hedeflerimiz var ama aynı zamanda saygı duyuyoruz: Pist bu yıl hiç olmadığı kadar güçlü.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yedinci sezonda bir ilk olarak Riyad’ın Diriyah banliyösündeki iki yarış yerel saatle 20.00’den sonra başlayacak ve karanlıkta yapılacak. Yarışın formatı ise daha önce olduğu gibi; 45 dakikalık tur ve artı bir tur, aynı zamanda pilotlara ve takımlara ek stratejik avantajlar sunan Attack Mode ve FanBoost kullanımıyla yapılıyor. Geçen sezonlarda elde ettiği 32 podyum ve 796 puanla en başarılı pilot konumunda olan Lucas di Grassi test sürüşlerinde iyi bir sezon geçireceklerini düşündüklerini söyleyerek; “Ancak Cumartesi gecesi padoktan ayrılana kadar bu yılın gerçek güç dengesini bilemeyeceğiz. Bu gergin bekleyiş de sezon açılışını daha heyecanlı verici kılıyor.” dedi. Di Grassi’nin takım arkadaşı René Rast ise daha üç kez DTM şampiyonluğu mutluluğu yaşadı. Geçen sezon Berlin’deki yarışla Formula E’ye adım atan Rast, ilk kez tam bir sezon yarışacak. FIA, şu an için Haziran ayı başına kadar Roma, Valensiya, Monako, Marakeş ve Santiago’daki yarışlarının düzenleneceğini açıkladı. Sezonun diğer yarışlarının Berlin, Londra ve New York’ta düzenlenmesi planlanıyor.

İlginizi çekebilir

Cupra el-Born