reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli motosikletle 80 günde devri alem [Video]

Elektrik teknolojisi tıpkı otomobillerde olduğu gibi motosikletlerde de hızla gelişmeye devam ediyor. Ancak tek bir şarjla gidilecek menzil ve şarj konusu hala en büyük engellerden biri. Eindhoven Üniversitesi öğrencileri, 80 günlük dünya turuyla bunun aksini kanıtlamaya hazırlanıyor.

Birkaç yıldır “Storm Wave” adında kendi elektrikli motosikletleri üzerinde çalışan 23 kişilik öğrenci ekibi artık son aşamaya gelmiş durumda. O da iki adet Storm Wave ile 80 gün boyunca 26 bin kilometre yol almak. Ekip böylece elektrikli motosikletlerin ne kadar sağlam, dayanıklı ve uzun mesafeler katedebilecek araçlar olduğunu kanıtlamayı amaçlıyor.

Storm Wave yalnızca Avrupa’nın kaymak gibi asfaltında yol almayacak. Asya ülkelerinin kalabalık, keşmekeş, bozuk yollarına da girecek olan elektrikli motosiklet Avrupa, Orta Asya, Kuzey Amerika rotasını izleyerek son olarak evine, yani Hollanda’ya dönecek. Bu anlamda 2014’ten beri yürütülen arge çalışmaları boyunca gerekli yerlere şarj istasyonları da kuran ekip, 380 kilometrede bir motosikletin şarj olmasını sağlayacak. Storm Wave, 28,5 kWh güç üreten lityum iyon pil ünitesi sayesinde tek şarjla 380 km gidebilirken 160 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Bir elektrikli motosiklet için gerçekten etkileyici rakamlar.

Storm Wave’in 14 Ağustos’ta başlayacak dünya turu 2 Kasım’da sona erecek.

VİDEO