reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli otomobiller bizi rahatlatıyor mu? Peki, beynimiz bu konuda bize neler söylüyor? [Araştırma]

Elektrikli otomobiller temele alınarak İngiltere’de yapılan araştırma, sürücünün özellikle dizel motorlu bir araca göre çok daha mutlu olduğunu kanıtlıyor.

İçten yanmalı motora sahip otomobillere oranla daha konforlu oluşları, çevreci kimlikleri ve teknolojileriyle elektrikli otomobillerin olumlu yönleriyle şimdiden kullanıcıların dillerinde. Kimileri için altyapı yetersizliğinden dolayı en azından şimdilik ulaşılması biraz güç olan modellerle ilgili geçen süre içerisinde ilginç bilgiler almaya devam ediyoruz. Sokaklarda sayıları arttıkça insan hayatına olan etkileri de doğru orantıda artan elektrikli otomobillerle ilgili, bu bağlamda yeni bir araştırma yapıldı. Bilimsel veriler ışığında doğrudan insan beyni odaklı gerçekleştirilen çalışma, bu tarz otomobillerin insan vücudundaki etkisi tahmin edilenin bile üzerinde olabileceğine işaret ediyor. Özellikle mental anlamda olan bu fayda, stressiz bir sürüşün de anahtarı olabilir.

Önemli bir fark var

İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan York Üniversitesi‘nden Dr. Duncan Williams‘ın önderlik ettiği çalışmada, kentte hizmet vermekte olan elektrikli bir taksiden yardım alındı. Taksi şoförünün başına elektronik dalgalar üzerinden anlık olarak beynin fonksiyonlarını kontrol edebilen özel bir başlık takan araştırma ekibi, aynı kişiye bir de dizel motora sahip taksi üzerinde benzer süreci uyguladı. Yapılan analizlerin ardından Williams’ın açıklamasına göre sonuçlar, taksinin elektrik versiyonundayken sürücünün daha odaklı, sakin ve mutlu olduğunu gösteriyor. Beyin dalgalarıyla birlikte vücut verilerini de anlık olarak takip eden ekibe göre kalp ritminde bile daha düzenli bir karakter söz konusu.

Araştırmayla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Williams; “Bu çalışma bizlere oldukça önemli sonuçlar verdi. Sürücüler, elektrikli araçlarda dizele göre daha az stresli ve daha mutlu olduklarını söylüyor. Dizel motorun ve diğer dış faktörlerin etkisinden arındırılmış sessiz sürüş ortamı, kullanıcılara çok daha keyifli bir yaşam alanı sunuyor. verdiğini ileri sürüyor. Bu özellikle ticari araçlar düşünüldüğünde, elektriğe yönelmenin ne denli faydalı olacağını da göstermektedir.” diyerek benzer çalışmalara devam edeceklerini de dile getirdi. Elektrikli otomobillerle ilgili beklentilerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.