reklamı kapat

POPÜLER

Elektriksiz, güneş ve su ile çalışan buzdolabı: Evaptainer

Bilim, ekonomi ve teknoloji alanındaki çalışmaları ile tanınan dünyanın önde gelen teknik üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğrencilerinden Quang Truong, su ve güneş ile çalışan taşınabilir buzdolabı geliştirdi. Elektriksiz çalışan Evaptainer adlı buzdolabı, özellikle gelişmekte olan ülkeler için gıda bozulması sorunlarının azaltılması konusunda etkili bir çözüm olabilir.

Gelişmekte olan ülkelerdeki gıda bozulması sorunlarını yakından inceleme fırsatı bulan Truong, özellikle küçük çiftliklerdeki problemlerin kaynağının elektrik enerjisi ile soğutma gerçekleştirilmesinin önündeki engelin yüksek maliyetler olduğunu fark etti. Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre Afrika’nın bazı bölgelerinde üretimin yüzde 40’ı soğutma eksikliği nedeni ile tüketiciye ulaşmadan heba oluyor.

150406113604-evaptainer-780x439 Havayı olabildiğince yüksek su miktarıyla temas ettirerek havanın soğutulmasını sağlama prensibine dayalı Evaporatif soğutma işlemini kullanan Evaptainer ise yukarıda belirtilen sorunlarla mücadele için önemli bir adım olabilir. Kırsal alanlar için ideal olan buzdolabı, sadece 6 litre su eklenerek gıda maddelerini 12 saat boyunca taze tutabiliyor.

Yaklaşık 150 adet iri domatesi muhafaza eden kapasitesi ile dikkat çeken Evaptainers’ın tasarımında fan, pompa ve başka kırılabilir mekanizmalar bulunmuyor. Suyla dolu silikon borular ve alüminyum kaplama ürünün basit, maliyetsiz ama etkili teknolojisinin kaynağını oluşturuyor.

Ve hazır olun, bu buzdolapları için talep edilen ücret sadece 10-20 dolar civarında. Şimdiden 20 bin dolar yatırım alan proje için pilot ülkenin Fas olduğu belirtilti. Bu Kuzey Afrika ülkesinde yürütülen çalışmanın ardından ürünün daha geniş bir coğrafyada kullanılması bekleniyor.