reklamı kapat

POPÜLER

DJI, 4K video kaydı yapabilen Phantom 3’ü tanıttı [Video]

Geliştirdiği başarılı drone’larla piyasada kendisine iyi bir yer edinmeyi başaran DJI, uzun süredir merakla beklenen yeni drone modeli Phantom 3’ü nihayet duyurdu. Selefine göre çok daha gelişmiş özellikler sunan DJI Phantom 3, çok yüksek bir fiyat etiketi bulunmamasıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar yalnızca eğlenceli bir hobi olarak görülen drone’lar günümüzde çok daha yaygın bir kullanıma sahip. Gerçekten işe yarar alanlarda kullanılabilen bu cihazlar yalnızca eğlenmek için de tercih edilebiliyor. Özellikle son dönemlerde piyasaya sürülen drone’lar yüksek çözünürlükte video kaydı yapabilme özelliğiyle drone sahibi olmak isteyenlerin iştahını kabartıyor.

dji-phantom-3
DJI’ın yeni drone’u iki farklı seçenek ile birlikte geliyor. Professional ve Advanced olarak ayrılan modeller profesyonellerin yanı sıra gelişmiş bir drone almak isteyen amatör kullanıcılara da hitap ediyor. Professional model 4K çözünürlükte 30 FPS video kaydı gerçekleştiriyor. Advanced modeli ise 1920 x 1080 piksel çözünürlükte 60 FPS video kaydedebiliyor. Professional sürümün kendisi 1.250 dolara, ekstra pil ile birlikte ise 1.350 dolara satın alınabiliyor. Advanced model ise 1.000 dolar fiyat etiketine sahip ve yanında pil de almak isterseniz 1.100 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Konu pile gelmişken, Phantom 3’ün tam dolu pil ile 23 dakika boyunca havada kalabildiğini de belirtelim.

Firmanın daha önce ürettiği Inspire 1 adlı drone ile aynı kameraya sahip olan DJI Phantom 3’ün kamerasında küçük bir farklılık bulunuyor. Hatırlarsanız Inspire 1’in kamerası çıkarılabiliyor ve değişiklik yapılabiliyordu. Ancak yeni Phantom modelinin kamerası maalesef çıkartılamıyor. Phantom’un kamerası 94 derecelik görüş açısı sunuyor. GoPro kameralar ise balık gözü lens ile 170 derece görüş açısı sağlayabiliyor. Ancak dar açıyla video kaydı yapıldığında daha gerçekçi görüntüler elde ediliyor ve daha iyi bir görüş mesafesi sağlanıyor. Dolayısıyla DJI’ın kamera konusunda iyi bir tercih yaptığını söyleyebiliriz.

phantom-control
Daha önce piyasaya sürülen DJI modellerinde olduğu gibi yeni drone da hem akıllı telefon hem de uzaktan kontrol cihazı ile yönetilebiliyor. iOS ve Android‘de bulunan uygulamayla drone ile ilgili her ayarlamayı yapmak mümkün oluyor. Şimdilik Android cihazlar içinde yalnızca Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Note III, Sony Xperia Z3, Nexus 7 ve Nexus 9’a destek verilse de ileride diğer cihazlara da destek verileceği dile getiriliyor. Uygulamalarda çok detaylı ayarlara yer veriliyor. Kameranın dönüş hızı değiştirilebiliyor ve görüntü kalitesini etkileyen bitrate gerçek zamanlı olarak ayarlanıyor.

Phantom 3’ün en önemli özelliği, dünyanın iç mekanlarda kullanılabilen profesyonel kalitedeki ilk drone’u olması.

İç mekanda kontrol için GPS gerektirmeyen drone, görsel konumlandırma sistemi sayesinde çok stabil bir uçuş gerçekleştiriyor. DJI’ın iç mekanda drone kullanımıyla ilgili hazırlanan videoda da görüldüğü üzere Phantom 3 insanlara çok yakında durduğunda dahi havada sabit olarak kalıyor ve güvenlik konusunda endişeye mahal vermiyor.

Çok karmaşık gibi gözüken tüm ayarlar istendiğinde kapatılabiliyor. Böylece drone uçurmaya yeni başlamış kişiler tüm bu teknolojiler arasında kaybolmadan uçuş keyfi yaşıyor. Bu da yeni Phantom’un çok büyük bir kitleye hitap ettiğini gösteriyor. Resmi internet sitesi üzerinden sipariş verilebilen drone’ların sipariş sırasına göre mayıs ayının ortalarından itibaren kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor.

VİDEO