reklamı kapat

POPÜLER

Dosya konusu: Game of Drones

Ücretsiz yazılımları, eklenip çıkarılabilen parçaları ve uygun fiyatlı sensörleriyle artık herkes bu uçan oyuncaklara sahip olabilir

Drone’lar gündelik hayatımızın bir parçası olmaya başlamadan önce birçok teknoloji ürünü gibi askeri amaçlarla geliştirilmeye başlandı. Yüz binlerce doları bulan fiyatlarıyla, tek kanatlı kamera taşıyan cihazlardan dört kanatlı ve çok amaçlı cihazlara drone’lar, gelecekteki teknolojik savaşların günümüzdeki ilk dikkat çekici örnekleriydi.

Öyle görünüyor ki, insanoğlunun uzaktan kontrol edilebilen bu “insansız hava araçlarıyla” olan münasebeti yalnızca savaş alanlarıyla sınırlı kalmayacak. Özel şirketlerin geliştirdiği, askeri modellerle aynı teknolojiye sahip olan ama onlar kadar pahalı olmayan drone modellerine gösterilen ilgi giderek artıyor. Sadece bir hobi olarak başlayan bu oyuncak endüstrisinin askeri amaçla kullanılan drone’ların önüne geçmeyi başarması aslında bu cihazlarla savaşmayı değil oynamayı tercih ettiğimizin bir göstergesi. Genellikle eğlence amacıyla kullanılan kişisel drone’ların yapısı karmaşıklaştıkça cihazların kullanım alanları da genişliyor. Tarımdan vahşi hayat gözlemine kadar bilimsel pek çok alanda drone’lar etkin bir rol oynuyor.

AKILLI TELEFONLAR KANATLANDI
Bugün kullandığımız drone’ların altında yatan teknolojide epey yakından tanıdığımız bir cihazın izleri bulunuyor: iPhone 4. Apple’ın bu akıllı telefonunda kullanılan ve cihazı bu kadar başarılı yapan çiplerin benzerleri, ArduPilot Mega 2.0 Autopilot adlı bir drone modelinde de kullanıldı.

NE KADAR KÜÇÜK O KADAR İYİ
Bir hava aracının oryantasyonunu ölçmek için, her birinin verileri üç ayrı boyutta kaydettiği üç çeşit sensör gerekiyor. Son yedi yılda bunu yapmak için gereken bileşenlerin sayısı altıdan (60 dolarlık bir maliyet) bire (17 dolarlık maliyet) indi.

İLGİLİ HABERLER