reklamı kapat

POPÜLER

drone silahı lazer

Drone saldırılarına karşı geliştirilen gelişmiş silah sistemi [Video]

Drone modelleri kötü niyetli kişilerin elinde birer silah haline getirilebiliyor. İşte buna karşı geliştirilen gelişmiş bir silah sistemi karşımızda yer alıyor.

Drone modelleri esasen gökyüzünden harika video kayıtları alınması için hazırlanmış ürünler. Daha sonra birçok ticari ve askeri gözetleme / ilaçlama / arama kurtarma vb. gibi alanlara özelleştirilen drone’lar, son yıllarda maalesef birer terör aracı olarak da kullanılabiliyor. Teröristler drone’ları kullanarak gizli / askeri bölgelerde inceleme yapabiliyor ya da drone’ları birer bomba haline getirebiliyor. Hatta drone’ları belirlenen hedeflerin üstüne el bombası bırakmak için kullananlar dahi bulunuyor. Herkesin rahatlıkla satın alabildiği bu uçurmanın artık çocuk oyuncağı olduğu drone’lar, gerçekten büyük riskler doğurabiliyor. Bu risklere karşı birçok savunma sistemi / silah bulunuyor. Hatta drone avlamak için yırtıcı kuşları eğiten ülkeler dahi bulunuyor. Ancak en gelişmiş çözümlerden birisi İsrail merkezli Rafael Advanced Defense Systems şirketinden geliyor.

drone silahı lazer
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rafael Advanced Defense Systems, drone aklama sürecinde devasa bir lazer sistemi kullanıyor

Bu standart araçların üstünde her yere götürebilen sistem, ilk olarak çok uzak mesafelerden çalışabiliyor olmasıyla fark yaratıyor. Drone’ları yerleşik kamera sistemiyle yakalayan ve 360 derece sürekli olarak takip edebilen silah sistemi, daha sonra yüksek güçlü lazerini kullanarak tehditleri ortadan kaldırabiliyor. Yukarıdaki videoda açıkça gösterilen bu süreç, drone’ların lazer ile adeta kızartılarak düşürülmesini karşımıza getiriyor. Bu sistem elbette devlet kurumlarına hitap ediyor.