reklamı kapat

POPÜLER

Elementlerin kullanım alanlarını gösteren interaktif periyodik tablo

08 Kasım 2016

Periyodik tabloda yer alan elementleri çok daha akılda kalıcı bir şekilde uyarlayan Keith Enevoldsen‘in tasarımı öğrencilere büyük kolaylık sağlayacak.

Öğrencilerin zorlandığı konuların üstesinden gelebilmesi için günümüzde pek çok farklı anlatım ve öğretme yöntemi kullanılıyor. Daha çok görsel ve işitsel olarak kullanılan bu yöntemlerin, özellikle görsel olanlarının akılda kalıcılık oranının fazla olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olarak kabul ediliyor. Öğretme konusunda görsel sanatların kullanıldığı bilim dalı bu sefer kimya oldu.

Periyodik tablo kimya biliminin çıkış noktası olarak kabul edilir. Kimyasal tepkime, karışım veya dünya üzerinde yer alan materyal ve elementlerin yer aldığı tabloyu akılda tutmak her zaman zor ve karmaşık olmuştur. Lakin bu tabu Keith Enevoldsen‘in oluşturduğu yaratıcı seçenekle yıkılabilir. Periyodik tabloda yer alan elementleri çok daha keyifli ve akılda kalıcı bir yöntemle kendine özgü bir şekilde bir araya getiren Enevoldsen, tabloda yer alan elementlerin, aktif olarak kullanıldığı alanları baz alarak yola çıkmış. Yarattığı tabloda elementlerin simgeleriyle birlikte çizim ve kelimelere yer veren Enevoldsen, her bir element için en akılda kalıcı sektörü seçmiş. Örneğin, simgesi “Ta” olan tantal‘un en çok cep telefonları ve ameliyat malzemelerinde kullanıldığı belirtmek için telefon simgesini kullanan Enevoldsen, simgesi “Fe” olan demirin daha çok yapılarda kullanıldığını vurgulamak için bir köprü simgesi koymayı tercih etmiş. İnteraktif periyodik tabloyu detaylı incelemek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR