reklamı kapat

POPÜLER

ABD-Çin ticaret savaşı Dell, HP, Microsoft, Amazon

HP, Dell, Microsoft, Amazon; ABD-Çin ticaret savaşının sonuçları ağır oluyor

ABD-Çin ticaret savaşı gerçekten ağır sonuçlar doğuruyor. HP, Dell, Microsoft ve Amazon gibi firmalar büyük bir dönüşüme gidiyor.

Geçtiğimiz günlerde hatırlarsınız sizlerle Apple ile alakalı sürpriz bir haber paylaşmıştık. Bu haberde rendeye benzetilen yeni Mac Pro’nun Amerika değil direkt olarak Quanta Computer tarafından Çin’de üretileceğini aktarmıştık. Son vergilerin ışığında yeni Mac Pro’nun Çin’de üretilmesinin çok daha ucuza geleceğini belirten kaynaklar, Apple’ın bu adımınını direkt olarak buna bağlamıştı. Şimdi ise tam tersi bir gelişme ortaya çıktı. Söylendiği kadarıyla ABD-Çin ticaret savaşı nedeniyle HP, Dell, Microsoft, Amazon gibi teknoloji devleri donanım üretimlerinin bir bölümünü Çin dışına çıkarmanın planlarını yapıyor. Dell ve HP’nin dizüstü bilgisayar üretiminin yüzde 30’unu Çin’in dışına çıkarmak istediği gelen bilgiler arasında. Microsoft’un Xbox, Amazon’un ise Kindle ve Echo üretiminde değişiklik düşündüğü söyleniyor. Acer ve Asus firmalarının da Çin dışında üretim için yeni planlar yaptığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD-Çin ticaret savaşı için yeni bir perde açılabilir

Daha önce ortaya çıktığı kadarıyla Çin elindeki son kozu henüz kullanmamış durumda. Biliyorsunuz Çin maden konusunda dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor. Ülke, “piller, akıllı telefonlar, elektrikli otomobiller ve savaş uçakları” gibi ürünlerde kullanılan periyodik tablodaki 17 nadir toprak elementin yüzde 90’ını tek başına çıkarıyor ve üretiyor. Bu elementlerin de ABD’ye yapılan en önemli ihracat ürünlerinden olduğu söyleniyor. İşte Amerika’nın bu elementlere üretim süreci için ihtiyacı bulunuyor. Burada Çin’e tam yüzde 80’lik bir bağımlılık durumu söz konusu. Firmanın buradan ABD’ye büyük bir darbe vurabileceği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil yarış serisi