reklamı kapat

POPÜLER

Amerika Çin savaşı

Ticaret savaşında Çin, elindeki en güçlü silahı devreye mi alacak?

Amerika ile Çin arasında büyük bir ticari savaş sürüyor. Yeni gelen bilgiler ise Amerika’yı zora sokacak bir Çin hamlesinin yolda olabileceğini belirtiyor.

Amerika ile Çin’in arasındaki ticari savaş her geçen gün daha kötü hale geliyor. Amerika başkanı Trump’ın yürürlüğe soktuğu gümrük vergisi uygulamaları, iki ülke arasındaki gerilimi sürekli olarak tırmandırıyor. Bazı kaynaklar Amerika’nın Çin’in teknoloji alanındaki yükselişini durdurmak istediği için böyle adımlar attığını iddia ediyor. Bu olayların arkasında çok derin konular yer alıyor ve kimse tam olarak sürecin içinden çıkamıyor. Ancak aradaki savaşta Çin’in elinde henüz kullanmadığı büyük bir kozu bulunuyor. Çin biliyorsunuz maden konusunda dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor. Çin, “piller, akıllı telefonlar, elektrikli otomobiller ve savaş uçakları” gibi ürünlerde kullanılan periyodik tablodaki 17 nadir toprak elementin yüzde 90’ını tek başına çıkarıyor ve üretiyor. Bu elementlerin de ABD’ye yapılan en önemli ihracat ürünlerinden olduğu söyleniyor. İşte Amerika’nın bu elementlere üretim süreci için ihtiyacı bulunuyor. Burada Çin’e tam yüzde 80’lik bir bağımlılık durumu söz konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin, Amerika’yı bu konuda büyük sıkıntıya sokabilir

Kaynaklara göre Çin, ABD’ye bu elementlerin ihracatını kısıtlamayı düşünüyor. Ülkenin gelecekte bağlantılı olarak başka önlemler alabileceği de söyleniyor. Teknoloji üretimi için ihtiyaç duyduğu birçok hammaddeyi Çin’den alan Amerika merkezli şirketler, Trump’ın uygulamalarından çok ama çok büyük şekilde zararlı çıkma riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Çin’in böyle bir yasağı devreye almasıyla Amerika’da üretilen birçok teknolojik üründe sıkıntı çıkabileceği belirtiliyor. Bu da bağlantılı olarak son kullanıcıyı etkileyecektir deniyor.

İlginizi Çekebilir

Elon Musk’ın otomobil tünelleri