reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, Çin-Amerika savaşı nedeniyle ürünlerinin fiyatına zam yapacak mı?

Amerika ve Çin arasındaki ticari savaş birçok firmayı olumsuz etkiliyor. Bunlardan birisi de Apple. Peki firma ürünlerine zam yapacak mı?

Analist Ming-Chi Kuo‘ya göre hayır. Firmanın Amerika ve Çin ticari savaşından dolayı oluşan ekstra masrafları (Başta vergiler) ürün fiyatlarına yansıtmayacağı söyleniyor. Ancak bu tahminin “kısa vadeli” olarak yapıldığının altını çizelim. Kısa vadede işi kendi içerisinde halledecek gibi duran firma, zaten yüksek olan fiyatları artırmayarak mantıklı bir adım atıyor. Geleceği için uzun vadeli olarak tedarik sürecinde değişiklikler yapacağı ve birçok üretimi Çin dışına çıkarmak istediği belirtilen teknoloji devi, Amerika’daki iPhone talebini Hindistan ve Vietnam üstünden karşılayabilecek durumda deniyor. Son dönemde telefon tarafındaki talep ciddi şekilde düşen firma, bu açıdan artık Çin’in çok yüksek üretim kapasitesine aşırı oranda ihtiyaç duymuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amerika-Çin savaşı sadece Apple için sorun yaratmıyor

Söylendiği kadarıyla yaşanan sorunkar nedeniyle HP, Dell, Microsoft, Amazon gibi teknoloji devleri donanım üretimlerinin bir bölümünü Çin dışına çıkarmanın planlarını yapıyor. Dell ve HP’nin dizüstü bilgisayar üretiminin yüzde 30’unu Çin’in dışına çıkarmak istediği gelen bilgiler arasında. Microsoft’un Xbox, Amazon’un ise Kindle ve Echo üretiminde değişiklik düşündüğü söyleniyor. Acer ve Asus firmalarının da Çin dışında üretim için yeni planlar yaptığı belirtiliyor..

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Note 10+ çalışırken görüntülendi