reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’den Amerika yasağına karşı önemli yasal hamle

Amerika başkanı Trump’ın kararı sonrasında zor zamanlar yaşayan Çin merkezli Huawei, sürecin son ermesi için yasal adımlar da atıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Huawei’yi uzun süredir Çin’e veri / bilgi sızdırmakla suçluyor. Ülke yıllardır Huawei’yi bir risk olarak görüyor ve telefonlarının sınırları içerisinde satılmasını engelliyor. Ancak her zaman söylediğimiz gibi Amerika’nın bu “casusluk” konusunda sunduğu somut kanıtlar bulunmuyor. Trump’ın “kara liste” hamlesine rağmen kamuoyu ile paylaşılmış detaylı bir analiz ya da rapor bulunmuyor. İşte bu yüzden Huawei kendisine yönelik yasağı “yasa dışı” olarak görüyor ve yapılan başvuru ile kaldırılmasını istiyor. Şirketin yasal süreci yöneten ismi Song Liuping, süreç hakkında “Gerçek şu ki, ABD hükümeti Huawei’nin bir güvenlik tehdidi olduğunu gösterecek bir kanıt sunmadı. Silah yok, duman yok. Sadece spekülasyon” açıklamasını yapıyor. Liuping ayrıca “ABD’li politikacıların, diğer hedeflere ulaşmak için tasarlanan eylemlere kamu desteği sağlamak için siber güvenliği bahane olarak kullandıklarına inanıyoruz. Bu işlemler ağları daha güvenli hale getirmek için hiçbir şey yapmaz ” diyor. Buna ek olarak “Yasama, idari ve diplomatik kanallar dahil, sahip oldukları her aracı kullanıyorlar. Bizi işten çıkarmak istiyorlar. Bu normal değil. Neredeyse tarihte hiç görülmemiştir.” açıklaması da dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, yasağın kaldırılmasını istiyor

Bu konuda direkt olarak “Yargı sistemi, adalet için son savunma hattıdır. Huawei, ABD yargı sisteminin bağımsızlığına ve bütünlüğüne güveniyor” açıklaması yapılıyor. Tüm bu durum firmanın geleceğini tehlikeye atıyor ancak sağlam adımlar ile tehlike ortadan kaldırılacak gibi görünüyor. Gelişmeleri yakında takip etmeye devam ediyoruz.

İlginizi Çekebilir

Firmanın gelişmiş dizüstü bilgisayarı