reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

iPhone’larda keşfedilen büyük veri sızıntısı!

Teknoloji devi Apple, gizlilik konusunda bir darbe daha aldı. Ortaya çıkan yeni bilgiler iPhone modelleri için ciddi bir sızıntıyı gözler önüne seriyor.

Apple biliyorsunuz gizliliğe çok önem verdiğini her fırsatta gündeme getiriyor. Ancak The Washington Post tarafından iPhone üzerinde yapılan bir test, “arka planda uygulama yenileme” özelliğinin ciddi bir sorun oluşturduğunu gösteriyor. Söylendiği kadarıyla birçok popüler uygulama içerisinde farklı amaçlar için bir takip sistemi kullanıyor. Bazı uygulamaların birden fazla sayıda kullandığı bu sistemler, ortaya çıktığı kadarıyla iPhone içerisinden veri sızdırıyor. Bu verilerin direkt olarak uygulama sahibine değil takipçi sistemi üreten şirkete gittiği söylenirken, giden veriler arasında telefon numarası, e-posta, konum, IP adresi ve daha fazlası yer alıyor. Özel bir yazılım aracılığıyla tespit edilen bu durum, gerçekten oldukça kötü görünüyor. The Washington Post’un kendi uygulamasında dahi bulduğu bu sızıntı durumu, takip sistemlerinin oldukça tehlikeli olabileceğini gösteriyor. Uygulamalarda çalışan her takip sisteminin kötü olmadığı söylenirken, süreci kullanıcıların kesinlikle kontrol edebilme şansı bulunmuyor. Bu da gerçekten ciddi bir güvenlik açığı oluşturuyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bugün iPhone ile alakalı bir gizlilik sorunuyla daha gündeme  gelmişti

Kısa süre önce ortaya çıkan haberlere göre Rhode Island ve Michigan’da yaşayan üç kişi, Apple’ı “bilgilerini başka şirketlere” satmak ya da yasalara aykırı olarak paylaşmak ile suçluyor. Bu iddiaya göre Apple, iTunes ve abonelik tabanlı yeni servis Music’in dinleme verilerini üçüncü parti şirketlere veriyor. Bu şirketlerin dinleme verileri yanında satın almalar üzerinde bazı “hassas” bilgileri de aldığı (Adres, yaş, tam isim vb. gibi) söylenirken, şirketlerin başka kaynaklardan da elde ettiği verileri bir araya getirerek önemli bir veri tabanı oluşturduğu ve bunları başka şirketlere sattığı söyleniyor.

Bu ve yukarıdaki durum ile gizlilik konusunda ciddi bir darbe alan Apple’ın konu hakkında açıklamaları merakla bekleniyor. Kaynaklar “iPhone’da olan her şey iPhone’da” kalmıyor şeklinde açıklamalar yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Şirketin gizlilik odaklı reklamı