reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Elon Musk
Tesla Elon Musk

Model Y

Elon Musk’tan çeyrek sonuçları yayımlanan Tesla için önemli açıklamalar

Elektrikli otomobil pazarının öncü isimi Tesla, biliyorsunuz son dönemde sık sık üretim ve maddi problemlerle gündeme geliyor. Sürekli olarak batacağı konuşulan şirket, dün gece 2018 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna ek olarak CEO Elon Musk da önemli açıklamalarda bulundu.

Merakla beklenen 2018 çeyrek sonuçlarını açıklayan Tesla, üç aylık dönemde tam 3.4 milyar dolar gelir elde etti. Bu açıdan tarihinin en yüksek çeyrek gelirini elde eden firma, buna karşın yine bir çeyrek için en büyük para harcamasını yaptı. Bu yüzden 3.4 milyar dolarlık geliri 785 milyon dolarlık kayıp haline getiren firma, elindeki parayı da ciddi oranda azaltmış oldu. 2018’e 3.4 milyar dolar ile başlayan firma, bunu 2.7 milyar düşürmüş durumda. Bu rakamların arkasında elbette birçok detay yatıyor. Şirket halen çok büyük talep görüyor ve ürettiği otomobilleri satmayı başarıyor. Ancak üretim süreçlerindeki sorunların çözülmesi, gelecek için büyüme çalışmaları ve diğer harcamalar şirketin maddi durumunu şu an için kötü bir hale getiriyor. Şimdi yapılan yatırımların gelecekte büyük getiri sağlayacağı söylenirken, firmanın 2015 ilk çeyrekten bu yana gelirlerini düzenli olarak artırdığı belirtiliyor. Ancak bu halen net kara dönüşmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tesla Elon Musk

Model Y

Tesla ve Elon Musk

Bu çeyrek sonuçlarına ek olarak konuşan Elon Musk, ilk olarak Tesla Semi‘ye değiniyor ve elektrikli kamyonun tek şarjla yaklaşık 965 km yapabilir hale geldiğini belirtiyor. Sürekli gerçek yollarda test edilen kamyon, başlangıca oranla yaklaşık 165 km menzil kazanmış görünüyor. Çıkışta 800 km menzili olduğu söylenen kamyon, şu an ise 1.000 km’ye çok yakında bulunuyor. Elon Musk ayrıca merak edilen Model Y için de konuşuyor. Sadece aşağıdaki şu görseli bulunan elektrikli crossover, 2020’de seri üretime giriyor. Bu araç ile bir “üretim devrimi” yapacaklarını belirten Musk, aracın üretim konusunda harika olacağına değiniyor. Şirket Model Y ile Model X ve Model 3‘te yaşanan sorunları ortadan kaldıracak gibi duruyor.

İlgili Video

Şirketin son harikası