reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk LOG Görsel

Elon Musk, Tesla üstünde daha fazla kontrol istiyor

Dünyanın en zengin insanlarından olan Elon Musk, bazı kişileri şaşırtabilir ancak Tesla üstünde daha fazla kontrol istiyor.

Twitter’ı (Artık X olarak geçiyor) satın almak adına sahibi olduğu bir bölüm Tesla hissesini satan ancak halen şirketin yaklaşık yüzde 13’üne sahip olan ve bu yaklaşık 412 milyon hisseye tekabül eden milyarder Elon Musk, yeni açıklamaya göre bununla yetinmek istemiyor ve daha fazlasını talep ediyor. X üzerindeki bir paylaşıma cevap veren Musk, mevcut oy ya da başka bir deyişle kontrol gücüyle Tesla’nın başından olmaktan rahatsız olduğunu söyledi. Elon Musk, Tesla’da “etkili” olmak için yeterli oy gücüne sahip olduğunu ancak bazı durumlarda çok detay vermeden “engellendiği” belirtiyor, hatta Tesla yönetim kurulunun taleplerini kabul etmemesi halinde bazı ürünleri Tesla dışında üretmeyi düşünebileceğini dahi aktarıyor. X üzerinden Tesla odağında tehditkar konuşan Musk, şu aşamada Tesla’da en az yüzde 25 sahiplik talep ediyor. Musk’ın bunu 2024 yılı bitmeden alıp alamayacağını ise elbette zaman gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk bundan önce bir üniversite ile gündeme gelmişti. Bloomberg’in son haberine göre bahsi geçen üniversiteyi spesifik olarak en üst düzeyde eğitime adanmış bir şekilde hayata geçirmek isteyen Musk, habere göre üniversite öncesinde “STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik)” odaklı ilk ve ortaokullar inşa etmek için 100 milyon dolar katkıda bulunmayı da düşünüyor. Özellikle dikkat çeken üniversitenin ise farklı simülasyonlar, örnek çalışmalar, imalat/tasarım projeleri ve laboratuvarlar da dahil olmak üzere uygulamalı öğrenme deneyimine dayalı eğitime ek olarak, matematik, fen, mühendislik ve fizik gibi konularda deneyimli öğretim üyeleri tarafından eğitim sunacağı iddia ediliyor. Bu konuda daha fazla bilginin önümüzdeki aylarda ortaya çıkması bekleniyor, Elon Musk’ın sahibi olduğu şirketler üzerinden bir değil onlarca üniversite açabilecek kadar parası bulunuyor.

Elon Musk haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER