reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka

Elon Musk ve diğer teknoloji devlerinin yapay zeka destekli silah kararı

Yapay zeka teknolojileriyle ilgili gelecekte bizi bekleyen iki önemli tehlike var. Birincisi bu teknolojinin istihdamı azaltması, ikincisi de silah olarak kullanılması. İkincisinin önlemek için önemli adımlar atıldı.

Yapay zeka teknolojileri artık cebimize kadar inmiş durumda. Akıllı telefonlarda da yer alan bu sistem, günlük hayatın bir parçası olmaya devam ediyor. Ancak yapay zeka teknolojilerinin sadece son tüketici odaklı bir gelecekte kullanılması beklenmiyor. En büyük endişelerden biri bu teknolojinin, askeri seviyede kullanılması yönünde. Hatırlarsanız Google’ın Amerika’ya yapay zeka teknolojileri konusunda yardım ettiği ortaya çıkmış, ancak firma daha sonra konu üzerine açıklama yaparak yapay zeka destekli silah üretmeyeceklerini belirtmişti. Şimdi ise teknoloji sektörünün önde gelen isimleri ilginç bir adım atıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öldürücü otonom silahlar

Aralarında Elon Musk ve Google’a bağlı yapay zeka şirketi DeepMind’ın üç kurucusunun da bulunduğu teknoloji liderleri bir araya gelerek öldürücü otonom silahlar geliştirmeyeceklerine dair bir anlaşma imzaladı. Anlaşmada yapay zeka kullanan bu sayede de herhangi bir insana ihtiyaç duymadan hedef alıp ateşleme yapabilen silah sistemlerinin hem ahlaki hem de pragmatik tehlikeler oluşturduğuna dair uyarıda bulunuyor. Anlaşmayı imzalayan taraflara göre ahlaki açıdan bir insanın hayatını elinden alma kararı asla yetki sahibi bir makine tarafından verilmemeli. Pragmatik açıdan ise böyle bir mühimmatın yayılmasının her bir ülke ve birey için tehlikeli bir eşitsizlik oluşturduğu belirtiliyor.

Anlaşma 2018 International Joint Conference on Artificial Intelligence (IJCAI) konferansında basınla paylaşıldı. Konferans Future of Life Institute tarafından düzenleniyor. Future of Life Institute’nün insanlığı bekleyen varoluşsal riskleri azaltmak üzere araştırmalar yapan bir kuruluş olduğunu da ekleyelim.

Anlaşmayı imzalayanlar arasında SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, DeepMind’in üç kurucusu Shane Legg, Mustafa Suleyman ve Demis Hassabis, Skype’ın kurucusu Jaan Tallinn ve aralarında Stuart Russell, Yoshua Bengio ve Jürgen Schmidhuber’ın da bulunduğu dünyanın en saygı duyulan yapay zeka araştırmacıları yer alıyor.