reklamı kapat

POPÜLER

yaşamayanlar blutv

Yerli vampir dizisi Yaşamayanlar’dan ilk fragman [Video]

En az zombiler kadar popüler olan bir diğer konu da vampirler. Sayısız film, dizi ve oyunda yer alan bu varlıklar şimdi yerli dizi Yaşamayanlar‘da karşımıza çıkıyor.

Vampir teması bir nesli efsane dizilerle büyüttü aslında. Buffy the Vampire Slayer ve Angel ikilisiyle büyüyen nesil için vampir dizilerinin ayrı bir yeri bulunuyor. Ancak bu tema bu dizilerin de ötesinde kült kitaplarda dahi kendine yer bulmuş, Bram Stoker’la zihinlerimize kazınmış Anne Rice ile hayatımızdaki daimi yerini almıştı. Tabii daha genç nesil için Twilight’ın ardından patlayan bir dönem de mevcut evet. Ancak sinema ve dizi sektöründe vampir temasının yavaş yavaş silinip yerini bilim kurguya bıraktığı günümüzde bluTV’den ilginç bir yapım geliyor. Hem de inanamayacaksınız ama tam da zamanında!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yaşamayanlar umut vadediyor

Neden tam zamanında dedik kısaca onu da açıklayalım, sonra da dizinin konusuna ve fragmanına geçelim. Tam zamanında dedik çünkü vampir teması televizyonlara çok iddialı bir şekilde dönmeye hazırlanıyor. Hatta bluTV biraz erkenci bile davranmış olabilir. Çünkü Hulu, Anne Rice’ın 11 kitaplık vampir serisinin haklarını satın aldı. Yani yakında televizyonlarda bol bol vampir temalı yapım göreceğiz.

Gelelim Yaşamayanlara. Dizinin resmi sitesinde konu şu şekilde açıklanmış: “Mia, kendisini vampire dönüştüren Dmitry’yi öldürüp yeniden insan olmak için İstanbul’a gelir. Fakat kadim şehir İstanbul’un onun için başka planları vardır. Mia kendisini iyiyle kötünün, aşkla nefretin, yaşamla ölümün birbirlerine dönüştüğü soluk soluğa bir hikayenin tam merkezinde bulur. Bu hikayede ona eşlik edenlerse karanlık ve çekici Karmen, geçmişinde büyük bir sır barındıran savaşçı Numel ve İstanbul’un kenar mahallelerinde vampirlere karşı direnen avcılardır. Hepsinden de önemlisi, insanlar ve vampirler arasında büyük bir savaş başlamak üzeredir. Mia’nın en büyük sınavı ise büyük savaş başladığında kimin tarafında savaşacağıdır.

Dizi açıklamasında da göründüğü üzere bizi bir yabancının İstanbul’un kadim topraklarında insana dönüşme çabası ve yapacağı ahlaki seçimlerle yön vereceği karmaşık durumlar bekliyor. Dizinin başrolünde Elçin Sangu, Kerem Bursin, Birkan Sokullu ve Selma Ergeç gibi iddialı isimler bulunuyor. Fragman ise umut vadediyor. Tabii dizi ilk duyurulduğundan bu yana doğal olarak Netflix’in yerli yapımına rakip bir proje olduğunu düşünüyoruz. Fragman da bunu yapabilecek kapasitede bir işin geldiğini müjdeliyor. En azından yerli süper kahraman filminden daha ikna edici bir senaryosu var diyelim.

Dizi bluTV özel yapımı ve platform üzerinden yayınlanacak. Şimdilik bir yayın tarihi yok o yüzden dizinin pek çok Türk dizisinde denk geldiğimiz uzun sekanslı sahnelerle, anlamsız aşk üçgenlerine sürüklenen vasat kurgulu bir yapım olup olmadığını zaman gösterecek. Ancak fragman tam tersini işaret ediyor gibi görünüyor…