reklamı kapat

POPÜLER

Skyrim: Dawnguard incelemesi

YILIN OYUNU ÖDÜLÜNE EN YAKIN ADAYLARDAN SKYRIM, DEVASA BÜYÜKLÜKTEKİ İÇERİĞİNE BİR DE EKLENTİ PAKETİ EKLEYEREK SOSYAL HAYATIMIZI İYİCE ÖLDÜRMEYE KARAR VERMİŞ. DAWNGUARD YENİ GÖREV, SİLAHLAR VE ZİNDANLAR İLE BİRLİKTE SKYRİM KEYFİNİN SÜRESİNİ EPEYCE UZATIYOR

Kimileri için oyun teknolojisinin geldiği son noktadır Skyrim. Hak vermemek mümkün değil. Devasa büyüklükteki oyun alanı, atmosferi ve sunduğu özgürlük gerçekten hiçbir oyunda bulamayacağınız kadar uçsuz bucaksızdır. Ortalama 150-200 saatlik oyun süresinin üzerine eklenen Dawnguard, halihazırda neredeyse sınırsız olan içeriğin üzerine yepyeni özellikler ekliyor. Dawnguard eklentisini indirip konsolunuza ya da bilgisayarınıza kurduğunuz anda oyunun dünyasında değişimler başlıyor. Etraftaki muhafızlar hemen Dawnguard’ın dönüşü hakkında konuşmaya başlıyor. Dilerseniz quest’i hemen başlatabilir, eğer oyunu henüz bitirmemişseniz sonraya da bırakabilirsiniz. Elbette bu eklenti yepyeni oyun alanları ekliyor oyuna. Detaylara geçmeden önce Skyrim için en az üç adet daha eklenti planlandığını ve önümüzdeki sene oyunun daha da genişleyeceğini belirtelim. Yani eğer daha oynamanız gereken quest’ler varsa, bir an önce tamamlamaya bakın ve yeni gelecek içeriklerden geri kalmayın.

VAMPİRLERİN EFENDİSİ
Vampirler, Elder Scrolls evreninde önemli bir yer tutar. Serinin daha önceki oyunlarını denediyseniz, vampirliğin bir hastalık olduğunu ve oyunda bu hastalığı kaptıktan sonra karakterinizin bir vampire dönüştüğünü bilirsiniz. Ve bir kere vampir olduktan sonra bunu tedavi etmek oldukça zordur. Vampir olduktan sonra gün ışığında yürüyemez ve kanla beslenmek zorunda kalırsınız. Kısacası Elder Scrolls dünyasında vampir olmak oyunun gidişatını direkt olarak değiştiren bir noktadır ve dilerseniz tüm oyunu –geceleri dolaşmak şartıyla- vampir olarak bile oynayabilirsiniz. İşte Dawnguard, bir vampir efsanesini konu alıyor. Quest’e başladıktan sonra Fort Dawnguard’ı bulmanız gerekiyor. (Riften yakınlarında, Dayspring Canyon’dan aşağı doğru inerek bulabilirsiniz.) Vardığınızda Dawnguard komutanı Isran ile buluşuyorsunuz. Dawnguard aslında insanlığı vampirlerden koruyan bir lonca ve Isran bize vampirlerin eskisinden de fazla güçlenerek geri döndüğünü haber veriyor. Isran, vampirlerin Dawnguard üssüne saldırdığını ve loncalarını yok etmek üzere harekete geçtiklerini söylüyor. Sizden yardım talep eden Isran, özel güçlere sahip bir ok-yay silahını size veriyor ve vampirlerin aktif olduğu bir bölgeyi araştırmanızı istiyor. Fakat bundan sonra işler biraz karışıyor. Serena adlı bir vampirle karşılaştıktan sonra o da zor durumda olduğunu söylüyor ve sizden yardım istiyor. Hikaye gereği resmen iki tarafın arasında kalıyorsunuz. Bir tarafta vampir lordu olarak devam etmek, diğer yandaysa insanlara yardım etmeyi seçmek arasında bir yerlerde sıkışıyorsunuz. Elbette hiçbir şey göründüğü gibi değil. Oyunun hikaye kalitesi aynen devam ediyor kısacası… Evet, oyun size vampirlerden ya da insanlardan yana olma şansı sunuyor ve oyunun gidişatı, oynanışı tamamen değişiyor. Bildiğiniz gibi orijinal Skyrim’de kurtadama dönüşebiliyordunuz. Kurtadam olmak, karakterinize yepyeni bir yetenek ağacı ve yeni güçler kazandırıyordu. Bu kez vampir olduğunuzda da farklı güçler ve yeni yetenekler sizi bekliyor olacak. Fakat arada bir fark var: Kurtadam olduğunuzda bu gücü bir gün içinde yalnızca bir kere kullanabiliyordunuz. Vampir olmak tamamen farklı bir deneyim; açıp kapatabileceğiniz bir şey değil. Yine seçiminize bağlı olarak iki farklı üssünüz oluyor. Vampir olarak devam etmeyi seçerseniz Volkihar Kalesi; insanlar tarafında savaşmayı seçerseniz de Fort Dawnguard ana üssünüz haline geliyor. Dawnguard’da epeyce bir yeni mekan bulunuyor. Hatta bir yerde Oblivion tarafına bile geçebiliyorsunuz. Diğer yandan Riften Ratways’te karşılaşabileceğiniz yeni bir karakter de bulunuyor. Bu yeni karakter sizin yüzünüzü değiştirebiliyor. Ve işin en güzel kısmı, yeni bir Dragon Shout öğrenebiliyor olmanız. Halihazırdakilerin üzerine yeni bir güç daha eklenmiş oluyor kısacası.

SKYRIM’DE GECE HAYATI
Dawnguard ile birlikte yeni bir ejderha türü olan Legendary Dragon’lar da karşınıza çıkmaya başlıyor. Bu yeni türü kesmek, diğer karşılaştığınız ejderhalara göre daha zor ancak size kattığı güç de daha fazla. Ejderhalarla yine tamamen rastgele bir şekilde karşılaşıyorsunuz, bu yüzden her zamanki gibi hazırlıklı olmayı unutmayın. Vampir Lordu olarak oynamak oyunun en keyifli yanlarından biri. Eğer iyi bir karakter olarak oynadıysanız, tamamen kötücül birine dönüşüyorsunuz. Vampir Lordu olarak havada süzülerek ilerliyor ve insanların yaşam enerjisini emebiliyorsunuz. Kendinizi yarasaların içine gizleyerek teleport olabiliyor ve en güzeli, düşmanlarınızı havada tutarak fırlatabiliyorsunuz. Evet, Vampir Lordu olmak kötücül biri olmak anlamına geliyor ancak verdiği keyif cidden yüksek. Bu arada Vampir Lordu olduktan sonra görünüşünüz tamamen değişiyor ve birinci kişi olarak oynayamıyorsunuz; kamera otomatik olarak üçüncü kişi kamerasında kalıyor. Bu kötü bir şey değil çünkü karakteriniz o kadar heybetli görünüyor ki sürekli kendinizi izlemek istiyorsunuz. Fakat normal formunuza döndüğünüz zaman tekrar birinci kişi kamerasına alabiliyorsunuz.

YİNE Mİ HATALAR?
Ancak oyun getirdiği zengin içeriğin yanında birtakım ciddi hatalarla geliyor. Öncelikle oyunun tekleme huyu devam ediyor. Özellikle yeni alanlarda ciddi duraklamalar yaşayabiliyorsunuz. Bunun dışında yeni alanlarda vahim tasarım hataları bulunuyor. Bunun en ciddi örneği, bazı koridorlara Vampir Lordu formunda sığamıyor olmanız. Çok ilginç… Oyunun en büyük özelliği karakterinizin formunu değiştirebiliyor olmanız ve yeni alanlardaki zindanların belli yerlerine sığamamak çok komik. Yine bazen yanınızda omuz omuza savaştığınız biri nedeni belirsiz bir şekilde size dalabiliyor. Çözümüyse son save dosyanızı geri yüklemek. Skyrim büyüklüğünde bir oyun için hatalar belli bir yere kadar hoş görülebilir ancak fena tat kaçırdığı kesin. Muhtemelen yine Bethesda tarafından yayınlanacak yeni yama dosyalarını beklememiz gerekecek. Bunun yanında oyunda yine muhteşem, epik sahneler yaşıyorsunuz. Özellikle buz gölünün üzerindeki savaşlar cidden efsane görünüyor. Boss savaşları yine her zamanki gibi aksiyon ve stratejinin dengeli bir karışımı olarak göze çarpıyor.

BÜYÜDÜKÇE BÜYÜDÜ
Eğer Dawnguard’ı Xbox 360 ile oynarsanız, Kinect apartıyla Dragon Shoutlarını kendiniz bağırabiliyorsunuz. Oyunda 200’ün üzerindeki Shoutların tümünü kendi sesinizle bağırma şansınız var. Elbette ki etrafta birileri varken bunu yapmayı pek istemeyebilirsiniz… Dawnguard, pek çok hatalasına rağmen, Skyrim’in dillere destan büyüklüğüne hatırı sayılı derece içerik ekliyor. Özellikle Vampir Lordu olarak oynamak müthiş zevkli bir deneyim. Yine de oyunun yamasını beklemekte fayda var diye düşünüyoruz.