reklamı kapat

POPÜLER

Vine Elon Musk LOG Tasarım

Elon Musk, “Vine” konusunda çok ciddi: “Kodlara bakılacak”

Sosyal medya dünyasının ölen servislerinden Vine, Elon Musk’ın Twitter’i satın alması sonrasında yine gündemde.

Vine, kaçıranlar için 2012 yılında kuruldu, 2012 yılı bitmeden Twitter tarafından 30 milyon dolara satın alındı ve 2016 yılında Twitter tarafından kapatıldı. 2015 yılında 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan servis, kısa video paylaşımlarına imkânı sunuyordu ve bir anda gerçekten oldukça popüler hale gelmişti. O zamanki jenerasyonun büyük ilgi gösterdiği mecra, kendi “fenomenlerini” dahi oluşturmuştu.

Vine dün yeniden gündeme geldi çünkü Twitter’ı satın alan Elon Musk aşağıdaki Tweet’i attı ve takipçilerine şu soruyu sordu: “Vine servisini geri getirelim mi?” Bu sürpriz olan soruya şimdiye kadar tam 5 milyona yakın cevap geldi ve oy kullananların büyük bölümü evet” demeyi tercih etti. 

Peki Vine gerçekten geriye getirilecek mi? Bunun cevabı şimdilik evet gibi görünüyor. Çünkü Twitter mühendislerine 6 yıldan daha eski Vine kaynak kodlarına bakmaları söylendi. Aktarıldığı kadarıyla yazılım mühendisleri eski kodlardan yardım alarak platformu 2022 bitmeden yeniden işler hale getirmeye çalışacak.

Vine’ın yeniden işler hale gelmesi söylendiği kadarıyla eski kodlar ve teknolojiler nedeniyle kolay olmayacak ve yıl sonu hedefi şimdilik çok gerçekçi görünmüyor. Ancak yine de Musk’ın bunu istediği ve işte çıkarma korkusu altında çalışmaya çalışan yazılım ekiplerini zorladığı aktarılıyor.

Dün bu yukarıdaki soru üstüne dikkat çeken bir yorum da yapılmıştı. YouTube’un son dönemdeki en büyük isimlerinden MrBeast, Elon Musk’a Bunu yapsaydınız ve TikTok ile gerçekten yarışsaydınız çok komik olurdu” dedi. Elon Musk’ın MrBeats’e cevabı ise şu oldu: “TikTok’tan daha iyi olması için ne yapabiliriz?” Evet, yakında Vine hayatımıza yeniden girebilir ve TikTok’a rakip olmaya çalışabilir.

Elon Musk, Twitter ve Vine detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

İLGİLİ HABERLER