reklamı kapat

POPÜLER

Empire: Total War

 - Güncelleme: 17 Ağustos 2009 18:47

Bugüne kadar bu sayfalarda konuk edilmiş en derinlikli oyunlardan biri kuşkusuz Empire: Total War. Oynamak için sabır gerektiren ama aynı zamanda hiçbir oyunun yaşatamayacağı bir tatmin duygusu yaşatan nakış gibi işlenmiş bir yapım. Ülkenizin diplomasisini, ticaretini ve gireceği savaşları ince ince planlamanızı ve uygulamanızı gerektiren bir oynanışa sahip olan Empire: Total War, strateji meraklılarının ve özellikle Total War takipçilerinin uzun zaman PC’lerinden silemeyecekleri türünün en iyi örneklerinden biri. Shogun ile başlayıp Medieval ve Rome ile devam eden seri, tutkunlarının en çok istediği zaman dilimine doğru geçiş yapıyor. Yani iç savaşların ve devrimlerin en çok yaşandığı çağa…

YENİ KITA
Malum, 18. yüzyıl insanlık tarihinin en karmaşık olduğu dönemlerden birisi. Haliyle oyunun geçtiği dönem, oyunu da oldukça zengin kılmış. Oyunda endüstri devrimi, Amerikan iç savaşı, ülkelerin Doğu ticaret yollarının kontrol altına alınması için verdikleri savaşlar ve savaşların hem denizde, hem de karada küreselleşmesi gibi temalar bulunuyor. Ayrıca Empire: Total War’da, seride bir ilk olan deniz savaşlarını da görebiliyoruz. Hem de üç boyutlu olarak. Bu deniz savaşları hem derinlik, hem de mikro yönetim itibariyle son derece başarılı aktarılmış. Oyunda hem büyük donanmaları komuta edebiliyor, hem de küçük gemileri kullanıp keşfe çıkabiliyorsunuz. Ayrıca, büyük donanma savaşlarında düşman gemilerini alt ettikten sonra gemilerin güvertesine tayfanızı yollayarak onların kontrolünü elinize alabiliyor ve savaşa bu şekilde devam edebiliyorsunuz. Büyük donanma savaşlarından sonra kılıçları çekip güverte savaşlarına çıkmak büyük keyif. Oyun hem kontrol bazında çok başarılı, hem de atmosfer yaratımı konusunda. Büyük savaşlar esnasında müzikler, kılıçların şakırtısı ve patlayan silahların sesleri tansiyonu sonuna kadar yükseltiyor. Serinin bilinen özellikleri ise geliştirilmiş şekilde yerli yerinde duruyor. Diplomasi yine sıra tabanlı bir şekilde ve iki boyutlu geniş bir harita üzerinde yürütülüyor. Savaşlarda ise üç boyutlu haritalara geçiş yapıyorsunuz ve oynanış gerçek zamana dönüyor. Elbette ki dönemin teknolojik ilerlemelerine uygun olarak oynanış ve birimlerde de birtakım yenilikler bulunuyor. Özellikle top ve misket tüfeğinin oyuna eklenmiş olması savaşlarda çok değişik taktikler geliştirmenizi gerektiriyor. Yüksek yerlere konuşlandırılmış topçu birlikleri düşmanın canına okuyabiliyor zira. Tarih itibariyle barutun savaşlardaki önemini düşünecek olursanız, serinin sıkı takipçileri bile ilk başlarda zorlanacaklardır. Çünkü savaş kurgusu bütünüyle değişmiş durumda. Elbette ki yine yakın savaş var ancak onları destekleyen topçular ve tüfekçiler savaşın seyrini bütünüyle değiştirecek güce sahipler. Diploması ekranında da oldukça yerinde yenilikler bulunuyor. Özellikle ticaret, diplomasi ve casusluk alanlarında yeni ve ilginç stratejiler kurma imkanınız var.

Tüm bu özellikler oyunun halihazırda son derece esnek olan sistemini çok daha esnek bir hale getirmiş. Örneğin, gözünüzü diktiğiniz bir ülkeye casus konuşlandırmak son derece önemli bir hale gelmiş. Eğitimi oldukça uzun süren bu casusları iyi kullanmak gidişatı tamamen değiştirebiliyor. Diyelim gözünüzü Hindistan’ın zenginliklerine diktiniz; ticaret yolları üzerine casus yerleştirip karavanların ne taşıdıklarını, ne kadar taşıdıklarını ve nasıl korunduklarını öğrenebiliyorsunuz.

DENİZLERE AÇILIN
Oyunun arayüzü son derece kullanışlı. Gerek savaşlarda, gerek diplomasi ekranında neyin nerede olduğunu rahatlıkla seçebiliyorsunuz. Elbette ki türe yabancı olanlar ve Total War serisini iyi bilmeyenler arayüzü kullanırken ilk başlarda biraz zorlanacaklardır. Fakat oyunun tutorial kısmı tüm dinamikleri son derece açık bir şekilde aktarıyor. Bu nedenle oyunu öğrenmek çok da zor olmayacaktır. Diğer taraftan oyun süresince verdiğiniz kararlarda size yol gösteren danışmanlar da bulunuyor. Bu danışmanlar hem diplomatik, hem de savaş durumlarında bir yol gösterici niteliği taşıyor. Bu nedenle önemli kararlar almadan ve bilhassa bir ülkeye savaş ilanında bulunmadan önce danışmanlardan tavsiye almakta büyük yarar var. Özellikle de oyunun ilk başlarında.

DOĞUDAKİ ZENGİNLİK
Oyunun geçtiği zaman diliminin son derece zengin olduğunu belirtmiştik. Oyunda Avrupa’daki devrim karışıklığı, Hindistan’ın ticaret yollarıyla iyice artmış olan zenginliği ve Kuzey Amerika’nın büyük potansiyeli gibi dikkat çekici görev temaları bulunuyor. Gözünüzü nereye dikerseniz dikin o bölgeden çıkacak olan bir zenginlik mutlaka bulunuyor. Özellikle Amerikan iç savaşının konu alındığı ‘Road to Independence’ (Bağımsızlığa Doğru) bölümünde Amerika’nın kuruluş hikayesini yaşayabiliyor ve şekillendirebiliyorsunuz. Bu sırada elbette ki George Washington gibi tarihi karakterle de tanışma imkanınız oluyor.

TİCARET YOLLARI
İlk oyunundan beri son derece rafine bir çizgide ilerleyen Total War serisi, Empire ile de sevenlerini hayal kırıklığına uğratmıyor. Dahası seriye yeni hayranlar da kazandıracaktır. Derinlikli senaryolar ve görevler, nakış gibi işlenmiş oyun dinamikleriyle birleşince ortaya bir başyapıt çıkmış. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapım. Türünün az rastlanır kalitede bir örneği. Denemeden geçmeyin.

İYİ İLİŞKİLER

Özellikle küçük bir ülke ile oynamayı seçtiyseniz oyunun başlarında komşularınızla mutlaka iyi ilişkiler kurun. Daha henüz ordularınızı toparlayamadan düşman edinmek istemezsiniz.

YURTTA BARIŞ

Ekonominiz çok iyi gitmezse halkınız ayaklanacaktır. Halkınız mutsuz olursa siz de mutsuz olursunuz. Bu durumu dengede tutmanın tek yolu gelir/gider açığını büyütmemek ve üretime önem vermektir.

CİHANDA BARIŞ

Önünüze gelenle savaşmak zorunda değilsiniz. tamam, ülke fethetmek zevkli bir şey olabilir ancak hem savaş giderleri, hem de nüfus kaybını her zaman göze almak son derece riskli.

BELİNİZİ DOĞRULTUN

Paranız kalmadı mı? Ya da var olan kaynaklar size yeterli gelmiyor mu? ticaret anlaşmaları yapın. Ülkenizin iyi ürettiği bir şey mutlaka vardır. Satın ve karşılığında ihtiyacınız olanı alın.

SAVAŞ SANATI

Eninde sonunda savaşa girişeceksiniz. Elbette ki birliklerinizin durumu, komutanlarınız önemli. Ancak hepsinden daha da önemlisi yer şekillerini nasıl kullandığınız. tepeleri, ağaçlar vb. öğeleri iyi değerlendirmeye bakın.

OYNANABİLİRLİK

-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
CREATIVE ASSEMBLY

DAĞITICI
SEGA

PLATFORM
PC

İLGİLİ HABERLER