reklamı kapat

POPÜLER

inFamous 2 incelemesi

Yalnız bir pizza dağıtıcısı olarak çalışırken kendini bir anda süper kahraman olarak bulan Cole geri döndü. Aslına bakarsanız ilk inFamous beklediğimizden çok daha iyi çıkarak hepimize kocaman bir sürpriz yapmıştı. İlk oyun kendi içinde biraz tekrara düşse de derli toplu yapısı ve iyi ya da kötü olabilmenize izin vermesiyle bunu keşfedebilenler için gerçekten unutulmaz bir deneyimdi. Özellikle oyunun sonunu görenlerin bir daha unutabildiklerini sanmıyoruz. Son derece ters köşe bir sonu vardı ilk oyunun. inFamous 2, ilk oyunun bitişinden yaklaşık bir ay sonra başlıyor. Hatırlayanlar için sorun olmayacaktır ancak ikinci oyun direkt ilkinin devamı olduğundan, birinci oyunun hikayesini hatırlamakta fayda var. Gerçi ikinciye geçmeden kısa bir video ile olan biten hakkında bilgi sahibi oluyoruz ancak mümkünse ikinci oyuna geçmeden, ilkini oynamanızı
tavsiye ederiz.

KAHRAMAN OLMAK
inFamous 2’de ilk oyunda Empire City’nin canına okuyan ama Cole’dan bir kahraman yaratan Ray Sphere’in kökenlerine iniyoruz. İlk oyunun sonunda Cole’un aslında daha büyük bir düşman için bilinçli şekilde birileri tarafından hazırlandığını öğrenmiştik. Biz ikinci oyunun sürprizi bu asıl düşman olacak diye beklerken, The Beast, yani o asıl büyük düşman Empire City’ye saldırıyor. The Beast yaklaşık 30 metre boyunda, alev topunu andıran devasa bir yaratık ama nereden geldiğini ve kim olduğunu kesinlikle bilmiyoruz. Kısacası oyun adeta sizi şok ederek başlıyor çünkü oyunda yaptığınız ilk şey bir boss’a dalmak. The Beast’in şehre saldırdığı dakikalarda siz de New Marais’e gitmek üzere limanda bulunuyorsunuz. Oyunun ilk başladığı dakikalarda NSA’dan Lucy Kuo adlı bir ajan Cole ile bağlantıya geçiyor. Lucy, daha önce Kessler’a karşı verdiği savaşta Cole’a yardım eden John White ile çalıştığını ve onunla buluşmak istediğini söylüyor. Lucy, The Beast’in nereden geldiğini bildiğini ve birlikte çalıştığı Dr. Wolfe’ün onu yok etmenin yolunu bildiğini söylüyor. Aynı zamanda Dr. Wolfe, Kessler ile birlikte Ray Sphere’i icat eden iki kişiden biri. Oyunun hemen başında siz Ray Sphere’in keşfedildiği New Marais’e doğru yola çıkmadan hemen önce The Beast, Empire City’ye saldırıyor. Cole da gemiden atlayıp yaratığı durdurmaya çalışıyor fakat yetersiz kalıyor. Canını zor kurtaran Cole, Lucy ile birlikte New Marais’e doğru yola çıkıyor. Bu sırada The Beast batı sahillerini darmadağın etmeye devam ediyor. Fakat New Marais’e inen Cole burada da bir direniş ile karşılaşıyor. Burada Bertrand adlı bir adam, tüm New Marais’i kontrol altına almış durumda. İnsanları Ray Sphere’in etkilediği herkese karşı örgütlemiş durumda. Haliyle, New Marais’e ayak basar basmaz bir anda tüm milisler üzerimize çullanıyor. Oyunun yapısı ilkiyle hemen hemen aynı… Tıpkı Empire City gibi burada da yaşayan bir yerli halk var ve iyi niyetli biri olursanız size destek olmaya başlıyorlar. Empire City’nin baş belası çetelerinin yerini, New Marais’te bu milisler almış durumda. E haliyle, yerel halk da bu despot yönetimden nasibini alıyor. Eğer halkı korumaya yönelik eylemlerde bulunursanız iyi karma kazanıyorsunuz ve ilerledikçe etrafınızdaki insanlar da size destek olmaya başlıyorlar. Mesela, milislerle savaşırken onlar da taş atmaya başlıyorlar. Kısacası oyunda basit bir ahlaki sistem var ve savaşırken, görev yaparken etrafınızdaki insanları da düşünmeniz gerekiyor. İyi bir kahraman olursanız buna göre yeni güçler kazanıyorsunuz. İnsanlar sizi koruyucuları gibi görmeye başlıyor. Elbette bunun tersi de gerçekleşebiliyor. Oyunun en büyük argümanlarından biri de zaten “kahraman olmak bir seçimdir”. İsterseniz her şeye boş verip kötü bir kahraman haline de gelebiliyorsunuz.

YENİ TOPRAKLAR
Eğer kötü bir kahraman haline gelirseniz bu kez halk sizi gördüğü yerde taşlamaya başlıyor. Şaka değil ama kötü bir kahraman olmak daha kolay çünkü savaşırken etrafınıza dikkat etmek zorunda kalmıyorsunuz. Karma anlarında sürekli kendinizi düşünerek daha karlı çıkabiliyorsunuz. Kötü olmayı seçtiğiniz takdirde de buna uygun güçler kazanmaya başlıyorsunuz. Kısacası oyunda gidilebilecek iki farklı yol bulunuyor. Senaryoyu pek değiştirmese de kazandığınız güçler bakımından iki farklı oyun biçimi sunduğunu söyleyebiliriz inFamous 2’nin. Özellikle Cole’un güçlerini kullanmak halen çok zevkli. Kontroller gayet hassas ve odaklı; bu yüzden nişan almakta güçlük çekmiyorsunuz. Hatta ilk oyuna göre bir nebze daha geliştirildiğini bile söyleyebiliriz kontrol hassasiyetinin. Cole’un kullanabileceği birçok güç bulunuyor. Temel olarak ellerinden elektrik saçabiliyor ancak bu gücünü çok farklı şekillerde yoğunlaştırabiliyor. Örneğin, elektrik topları ya da zırh yapabiliyorsunuz.

KÖTÜ ELEKTRİK
inFamous 2’nin en önemli özelliği ve yeniliğiyse bölüm tasarlayıp internet üzerinden oyuncularla paylaşabiliyor olmanız. inFamous 2’nin içine bildiğiniz görev tasarlayıp koyabiliyorsunuz. Oyunun içinde ana görevlerden ayrı olarak, yan görevler de bulunuyor. Siz oyunda ilerlerken oyuncuların yarattığı görevler de tamamen rastgele bir şekilde haritada görünebiliyor. Yapıp yapmamak size kalmış ama bunlara rastlamak ve puan vermek son derece keyifli. En çok puanı alan görevler oyunun “featured” listesine dahi girebiliyor. Görev tasarlarken herhangi bir sınırınız yok; oyunun izin verdiği hemen her biçimde görevler tasarlayabilirsiniz. Gizlilik, aksiyon, platform ya da yarış gibi farklı türlerde dinamikler ekleme şansınız bulunuyor bu görevlerin içine.

HAREKETLİ SAATLER
inFamous 2 baştan aşağı sıkı bir aksiyon oyunu olmuş. Özellikle harita tasarımlarındaki farklılıklar dikkatinizi sürekli zinde tutuyor. Oyunun özellikle sanatsal tasarımı çok üst düzeyde, bu nedenle oyunun hemen her yeri birbirinden farklı görünüp çeşitlilik sunuyor. Oyunun bir diğer dikkat çeken özelliğiyse düşman tiplerindeki gözle görünür değişiklik olmuş. Hatırlayacak olursanız ilk oyunda düşman tipleri oldukça tekdüzeydi. Fakat bu kez karşınızda farklı stratejiler izlemenizi gerektiren ve sizi oldukça zorlayan düşmanlar bulunuyor. Her şeyi toparladığımız zaman karşımızda her PlayStation sahibinin mutlaka edinmesi gereken bir oyun olduğunu görüyoruz. Kesinlikle denenmeli.

► Detaylar ve puan tablosu sayfa 2‘de