reklamı kapat

POPÜLER

Borderlands 2 incelemesi

İLK OYUNUN BEKLENMEDİK BAŞARISININ ARDINDAN, BU BAŞARININ AYAK İZLERİNİ TAKİP EDEN BORDERLANDS 2, ZORU BAŞARIYOR VE BİR DEVAM OYUNUN ORİJİNALİNDEN DAHA İYİ OLMASI GİBİ NADİR BİR DURUMU GERÇEĞİ DÖNÜŞTÜRÜYOR.

Askeri FPS oyunlarının her yanı sardığı bu zamanlarda Borderlands tüm oyuncular için yepyeni bir soluk olmuştu. Geniş haritaları, farklı karakter sınıfları, değişik grafik tarzı ve ilginç hikayesi; en önemlisi de online özellikleriyle orijinal Borderlands, yüksek satış rakamlarına ve sadık bir hayran kitlesine ulaşmıştı. İlk Borderlands, dört farklı karakter sınıfına sahipti ve ciddi bir rol yapma altyapısı vardı. Oyun özelliklerinin içerisinde farklı karakterler her türlü silahı kullanabilseler de farklı yetenek ağaçlarına sahip olduklarından, belli bir süre sonra belli silahlarda uzmanlaşabiliyorlardı. Oyunun bir diğer güçlü olduğu alan eşya çeşitliliğiydi. En az bir hack’n’slash oyununda rastlayabileceğiniz kadar eşya bulunuyordu. Oyunun evreni, karikatürize edilmiş bir Fallout dünyasını andırdığından, post-apokaliptik bir rol yapma oyunu oynamış olanlar Borderlands’in neye benzediğini daha rahat tahmin edip gözlemleyebilirler. İkinci oyunsa, ilk oyunun kaldığı yerden devam ediyor. İlk oyunun kahramanları bu kez, bize görev veren karakterler olarak çıkıyor karşımıza. Yeni karakterlerimiz ise yine farklı sınıflardan, farklı silahlar üzerine uzmanlaşabilecek karakterler olarak duruyor. Oyunun hikayesi yine oldukça sürükleyici, haritalar yine alabildiğine geniş ve oyunun üslubu çok daha esprili. Oyun boyunca yazılmış olan diyaloglar, oyun dünyasında oldukça nadir gördüğümüz türden; son derece başarıyla yazılmış.

ORTADAN KAYBOLMA ZAMANI
İlk Borderlands’i oynayanlar hatırlayacaktır: Oyunun üzerine kurulduğu dünya olan Pandora, mineral açısından son derece zengin olduğundan, farklı şirketlerin birbirini bastırmak için üzerinde kapıştıkları bir alan haline gelmiş. Oyunun tüm hikaye gidişatı da böyle bir düzlem üzerine kurulu. İlk bakışta sadece rol yapma-bilim kurgu sevenlere hitap ediyor gibi görünse de, aslına bakarsanız tüm oyun severlerin hoşuna gidecek kadar kaliteli bir oyun. Oyunun hemen başında içinde bulunduğunuz trene bir sabotaj düzenleniyor ve büyük bir kaza yapıyorsunuz. Bu kazanın hemen ardından karakterinizi seçmeniz gerekiyor. Salvador, her türlü silahı iyi kullanabilen ama ağırlıklı olarak çift silah kullanmayı seven bir karakter. Salvador, rol yapma oyunlarındaki tank sınıfını andıran bir karakter olarak, ileri seviyelerde sağlığını çok daha hızlı geri kazanabiliyor, çok daha rahat cephane bulabiliyor, birkaç el bombasını aynı anda fırlatabiliyor. Hatta düşmanların tepkisini üzerine çekmek için onlara hareket bile yapabiliyor. Böylece kolay kolay yıkılmayan ve sıkı bir ateş gücüne güvenerek iş yapan sağlam bir karakter çıkıyor karşımıza. Oynayabileceğimiz bir diğer karakter olan Maya, büyücü sınıfı karakterleri andırıyor. Maya’nın Phaselock adlı bir gücü bulunuyor ve düşmanlarını havada asılı bir şekilde hareketsiz bırakabiliyor. Maya da bu gücünü ileri seviyelerde güçlendirebiliyor; aynı zamanda ateş, elektrik, patlama gibi çevre unsurlarını da kontrol edebiliyor. Üçüncü karakterimiz Axton ise oldukça ilginç bir karakter. Axton’ın çok amaçlı bir tareti bulunuyor ve düşmanlarını bununla darmadağın edebiliyor. Axton’ın bu oyuncağı sadece mermi değil, aynı zamanda yapışkan bombalar ve diğer küçük silahları da fırlatabiliyor. Bombalar temas anında patlarken, diğer silahları da stratejik olarak konumlandırabiliyorsunuz. Bizim oynadığımız karakter olan Zer0 ise tam bir suikastçı; her türlü keskin nişancı tüfeğini en iyi şekilde kullanabildiği gibi, aynı zamanda pistol sınıfı silahlarda da çok başarılı. Zer0, kısa bir süreliğine de görünmez olup düşmanlarını gafil avlayabiliyor. İleri seviyelerde hem keskin nişancı hem de düşmanı aldatma özelliklerini geliştirebiliyorsunuz. Karakterlerin özelliklerinden de anlayabileceğiniz gibi Borderlands 2, tam bir takım tabanlı oyun aslında. Internet üzerinden arkadaşlarınızla dört kişi oynadığınız zaman karakterlerin güçleri çok daha stratejik olarak kullanılabiliyor. Oyundaki tüm yetenek ağaçları oyun birlikte oynansın diye düşünülmüş. Karakter sınıfları genel geçer rol yapma oyunlarını andırsa da yetenek ağaçları o kadar ince düşünülmüş ki elde ettiğiniz karakterler ileri seviyelerde özgün bir hale geliyor ki bizce oyunun sac ayaklarından biri de bu.