reklamı kapat

POPÜLER

Borderlands 2 incelemesi


BAŞKA BİR DENEYİM
Borderlands 2, oyun özelliklerini detaylandırırken, çok önemli bir detayı gözden kaçırmıyor: Eğlenceli olmayı. Bunda en büyük etken oyunun grafik yapısı, karakter tasarımları ve hikayesini anlatış tarzı… Fakat bu gibi teknik detaylara geçmeden önce oyunun bir diğer sac ayağına bakalım. Oyundaki eşya çeşitliliği Diablo III’e rahmet okutacak cinsten. Oyunun yarısı aksiyon ile geçiyorsa, diğer yarısı da düşmanları ve mekanları yağmalamakla geçiyor. Borderlands 2’nin silah seçenekleri neredeyse sınırsız. Hemen hemen bulduğunuz tüm eşyaları silah yapmakta kullanabiliyorsunuz ve yapabileceğiniz silahlar hayal gücünüzle sınırlı. Burada abarttığımızı düşünenler olursa şu kadarını söyleyelim, oyunda düşmanlarınızın üzerinden düşebilecek ya da haritaların çeşitli noktalarında bulabileceğiniz on milyonun üzerinde eşya bulunuyor. Bunları nasıl kullanabileceğiniz noktasında oyun size deneme-yanılma için sınırsız alan sunuyor. Tüm silahların uygulamasıysa işin belki de en eğlenceli kısmı. Düşman yapay zekası, iyinin de ötesinde zaman zaman şov yapıyor adeta. Elinizdeki karakterler oldukça güçlü ancak düşmanlarınız da oldukça zeki. Sizi gafil avlamak için aptal aptal takılmak yerine, haberleşiyor ve kendi aralarında geliştirdikleri taktiğe göre saldırılarını düzenliyorlar. Böylece Borderlands 2’nin çemberi tamamlanmış oluyor. Güçlü karakterler, sınırsız silahlar ve zeki düşmanlar… Eşittir: Bol eğlence.

İÇİNDE KAYBOLACAKSINIZ
Şimdi gelelim oyunun sunumu ve teknik özelliklerine. Hayran kalacağınıza bahse gireriz çünkü oyunun tüm başarılı teknik detaylarına karşın kendisiyle dalga geçen bir sunumu var. Özellikle karakterlerin diyalogları inanılmaz başarılı. Bu sayede oyun ciddi anlamda sürükleyici bir hale geliyor. Grafikler de öyle. Oyunda modifiye edilmiş bir Unreal 3 motoru kullanılıyor ancak tanımak için bin şahit gerekir. Çizgi-roman havasındaki grafikler güzel görünmesinin yanında, muhteşem karakter animasyonlarıyla birleşip oyunun havasına cuk oturuyor. Açıkçası geliştirici ekibin sanat yönetimini tebrik etmek gerek. Hem hikaye hem de sunum ancak bu kadar örtüşebilirdi.

NAKIŞ GİBİ İŞLENMİŞ
Borderlands 2 son zamanların en iyi oyunlarından biri. Sadece belli bir kitlenin değil, evinde konsolu ya da bilgisayarı olan tüm oyuncuların denemesi gereken bir tecrübe. Her yerinden emek akan, son derece kaliteli bir yapım. Tekdüze oyunlardan bunaldığımız şu zamanlarda adeta bir ilaç etkisi yarattı bünyemizde. Ayrıca bu oyunla birlikte bu ayki üçüncü ödülümüzü de vermiş oluyoruz. Oyun bölümümüzde bir ilk bu. Size de tadını çıkarmak kalıyor.