reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft DDoS

En değerli şirket yarışında Microsoft, Apple’ı geride bıraktı

Yazılım devi Microsoft, en değerli şirket yarışında teknoloji devi Apple’ı geride bıraktı. Firma inanılmaz yüksek bir değerlenmeye ulaştı.

Microsoft, ulaştığı 2,46 trilyon dolarlık değerlenme ile 2,43 trilyon dolarlık Apple’ı geçti ve dünyanın en değerli şirketi halini aldı. Apple’ın market değeri son çeyrek sonuçları sonrasında biraz düşüş gösterdi. Aslında rakamlar çok iyiydi ancak beklentilerin altında kalındığı için piyasalar buna olumsuz tepki verdi.

Bu arada Microsoft biraz önce Two Hat firmasını da satın aldı. Bu firma ile kötü / zararlı içerikleri Xbox dünyasından uzak tutmak adına uzun zamandır çalışan yazılım devi, elindeki büyük gücü kullanarak bu faydalı şirketi kendi çatısı altına dahil etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft tarafından geçilen Apple, son çeyrekte yine dev gelirler elde etti.

Apple, son çeyrekte 83,4 milyar dolar gelir ve 20,6 milyar dolarlık kâr açıkladı. Her alandaki gelirlerini artıran firma, yine çok iyi bir dönem geçirdi. Hatta Apple daha fazlasını da açıklayabilirdi. Ancak biliyorsunuz global çip krizi ve parça tedarik sorunları her firma gibi Apple’ı da vurdu.

Servis tarafında tüm zamanların en yüksek gelir seviyesine ulaşan teknoloji devi, iPhone 13 stok sorunlarını çözmek adına büyük bir çalışma yaptıklarını aktardı. Yeni MacBook Pro’lar sonuçlara yansımamış olmasına rağmen Mac bilgisayar gelirlerini de artıran dev isim, son çeyrekte stok sorunlarının kendilerine 6 milyar dolara patladığını da açıkladı.

Apple son çeyrekte en çok geliri yine iPhone’lardan elde etti. İkinci sırası servisler, üçüncü sırayı Mac, dördüncü sırayı aksesuarlar ve Apple Watch ile AirPods gibi giyilebilir ürünler aldı. Son sırada ise küçülme yaşamayan iPad’ler bulundu.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın