reklamı kapat

POPÜLER

En popüler tarayıcı Google Chrome oldu [Anket]

2012 yılında araştırma şirketi StatCounter, Chrome’un Internet Explorer’ı devirdiğini açıklamış ve en çok kullanılan tarayıcı olduğunu belirtmişti. Ancak rakibi NetMarketShare aynı fikirde değildi. Şimdi neredeyse dört yıl sonra iki firma da aynı noktada buluştu. Chrome en popüler tarayıcı olarak kesin bir şekilde zirveye oturdu.

Eğer ailenizin belli bir yaşa gelmiş üyeleri dahi Windows işletim sistemli bilgisayarda standart tarayıcıyı kullanmıyorsa, Chrome ciddi anlamda yol kat etmiş demektir. Her ne kadar adeta bir RAM canavarı olsa da Google’ın internet tarayıcısı kullanıcıların favorisi. NetMarketShare’in verilerine göre, Chrome nisan ayında yüzde 41,66 masaüstü kullanımı elde etti. IE ise yüzde 41,35 ile ikinci sıraya doğru yerini aldı. StatCounter’ın verileri ise daha da acımasız; Chrome yüzde 60,47 ile lider koltuğundayken IE yüzde 13,25 ile Mozilla Firefox’un da altında kalıyor.

stats
İki araştırmanın farkı ise ölçüm yöntemlerinde yatıyor. NetMarketShare tekil ziyaretleri hesaplarken StatCounter görüntüleme sayısı olarak bakıyor. NetMarketShare’in verilerine göre aynı siteye ikinci kez girseniz bile sizi tek bir kişi olarak sayarken StatCounter aynı kullanıcıyı defalarca işleyebiliyor. İki firmanın sonuçları arasındaki büyük fark da bu sebeple oluşuyor. Ancak dört yıldan sonra mutlak sonuç değişmiyor: Chrome lider.

Bu arada Microsoft’un yeni tarayıcısı Edge‘e ne oldu diyenler için de ekleyelim, NetMarketShare’in IE sonuçlarına Edge de dahil ki kendisi tek başına yüzde 4,39’luk bir kullanıma sahip. Peki siz hangi tarayıcıyı tercih ediyorsunuz?

Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“En popüler tarayıcı Google Chrome oldu [Anket]” için 3 cevap

 1. Mustafa dedi ki:

  Diğer nedir ya, Internet Explorer soracağınıza, Microsoft Edge’i koysanıza şıklar arasına.

 2. Browser101 dedi ki:

  Edge zaten IE 11’in devamı olarak 12 ve 13. sürümlerle çikti. Gunumuz aylik kullanim verilerine gore IE %6’lik bir pay sahibiyken Edge bunun %1’ine sahip. Sizin “Diger” dediginiz Safari ve Opera ise sirasiyla Edge’i 4’e ve 2’ye katliyor. Biraz arastirin der, Ninsu’nun haberine laf ettirmem (swh)

  Kaynak: http://www.w3schools.com/browsers/browsers_explorer.asp

 3. yigido dedi ki:

  Dahili VPN’i ile dahili reklam engelleyicisi ile Chrome’dan daha az RAM kullanan Opera kulanıyorum. Herkese tavsiye ederim. https://www.opera.com/tr/developer
  Reklam engellemek içinde Adguard eklentisi kullanın.