reklamı kapat

POPÜLER

Benzin

Endişe artıyor; akaryakıt fiyatlarına yüzde 50 zam beklentisi

Artan döviz kurları ve brend petrolün yükselişi sonrası ülkemizde akaryakıt fiyatlarına tarihi bir zam beklentisi oluşturdu.

Küresel anlamda petrol fiyatları son birkaç aydır sabitlenmek bilmiyor. Bir düşen bir artan fiyatlar hem küresel salgından hem de politik durumlardan etkileniyor. Son günlerde de brent petrol bir kez daha yükseliş eğilimine girdi. Bir de döviz kurlarında yaşanan artışlar düşünüldüğünde ülkemizde akaryakıt fiyatlarının artması kaçınılmaz oluyor. Bu sefer gündeme gelen konu klasik bir zamdan çok daha fazla. İşletmeler ve ve sürücüler yaklaşık yüzde 50’ye yakın miktarda bir zammı gündemlerine aldılar.

Akaryakıt istasyonu işletmecisi Mehmet Ali Şanver Yakın zamanda iki haneli olması beklenilen fiyatlar için pano değişikliği yapılıyor. Son yapılanlar ve beklenen zamlar gerçekleşir ve akaryakıtta sıfırlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) de geri getirilirse pompaya yansıyan toplam artış yaklaşık yüzde 50’ye yakın olur.

Bu durum en çok tüketiciyi etkileyecek. Biz yine TÜPRAŞ’tan alıp üzerine 10 kuruş koyup müşteriye satacağız. Fakat her gelen zam halkın cebine yansıyacak. Devletin, şu anda sıfıra inen ÖTV’den ne kadar süre feragat edeceğini bilmiyoruz. Gelecek haftalarda benzin ve motorine 2 ila 2.50 lira; LPG’ye ise 1 lira zam geleceği sektörde konuşuluyor. Eğer sıfırlanan ÖTV geri getirilirse pompaya yansıyan toplam artış, KDV de üzerine eklendiğinde yaklaşık yüzde 50’ye yakın olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt fiyatları çift hane olacak

Beklenen zamlar geldiğinde rakamlar tek haneden çift haneye geçecek. Hiçbir istasyonun yola bakan siyah panosunda 4 haneli rakam yok. Hepsi ledlerini değiştirecek, hatta bazıları sadece ledlerini değil panolarını da değiştirmek zorunda kalacak.” dedi

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric