reklamı kapat

POPÜLER

Apple HomePod

Ertelenen Apple HomePod hakkında ilginç detaylar

Apple‘ın WWDC 2017’de tanıttığı akıllı hoparlör modeli HomePod, geçtiğimiz günlerde ertelenmişti. Bugün merakla beklenen cihaz ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Normal şartlarda önümüzdeki aralık ayında satışa sunulacağı söylenen Apple HomePod, hatırlarsınız şirket tarafından yapılan resmi açıklama ile 2018 başına atılmıştı. Cihazın son kullanıcıya ulaşması için biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu belirten şirket, gecikmenin nedeni hakkında ise detay vermekten kaçındı. Bugün ortaya çıkan detaylar ise cihazın hem geçmiş hem de geleceğine yönelik bilgiler veriyor. Bloomberg’in haberine göre cihaz, Apple tarafından tam 2012 yılından bu yana geliştiriliyor. Şirket içinde bir yan proje olarak başlayan akıllı hoparlör, söylendiği kadarıyla başta sadece yüksek ses kalitesi sunan bir model olarak düşünülmüş. Apple burada Bose, JBL ve Harman Kardon gibi firmaların karşısına çıkmak istemiş.

Apple HomePod
Daha sonra Amazon ile Google‘ın akıllı hoparlörlerini çıkarmasıyla çehresi değişen ürün, birden fazla kez rafa dahi kaldırılmış. Ürünü iptal edip tekrar gündeme getiren Apple, başta tasarım konusunda da çok farklı bir yoldaymış. İlk prototiplerde cihazın 90 cm boya sahip olduğu belirtilirken, neyse ki bu tercihten daha sonra vazgeçilmiş. Amazon Echo’nun düşük ses kalitesini gören ekip, bu yüzden de HomePod’un “hoparlör” yani ses kalitesi tarafına çok büyük önem vermiş. Yine Bloomberg’in haberine göre cihazdan 2018 yılında 4 milyon ünite satmayı hedefleyen Apple, bu konuda çok iddialı görünmüyor. Söylenenlere göre bu miktar akıllı hoparlör pazarı için düşük bir seviyede. Amazon’un Echo’dan 2015’den bu yana toplam 15 milyon ünite sattığı belirtiliyor.

Bilinen detaylarıyla Apple HomePod

Silindirik bir gövde yapısı olan cihaz, rakiplerinden farklı olarak Siri’ye değil müziğe odaklanıyor. Yani daha çok hoparlör olarak tanıtılan ürün, gücünü Apple A8 işlemciden alıyor. Bünyesinde 4 inçlik bir Apple tasarımı subwoofer yer alan hoparlör, özellikle ses performansı konusunda çok iddialı şekilde tanıtılıyor. Bünyesinde yer alan 6 adet mikrofon ile dinlediğiniz müziği ortama uyumlu hale getiren cihaz, her türlü işlem için Siri erişimine de sahip. 350 dolar gibi yüksek bir fiyat etiketiye satılacak olan akıllı hoparlör, siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle elde edilebilecek.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=1hw9skL-IXc