reklamı kapat

POPÜLER

Nexus 6

Eski Nexus cihazlar Android güncellemelerinden mahrum kalacak

Android işletim sistemi yapılan güncellemelerle yenilenmiş ve güvenliği artırılmış bir halde kullanıcıların karşısına çıkmaya devam edecek ancak bir zamanlar Google‘ın Android’deki öncüsü olan Nexus‘un eski cihazları bu güncellemelerden mahrum kalacak.

Bildiğiniz gibi Google, 2010 senesinde hayata geçirdiği Nexus ile birçok akıllı telefon ve tableti kullanıcılarla buluşturdu. Nexus özellikle Android güncellemelerini hemen alması sebebiyle büyük ilgi gördü. Ancak Google daha sonra yola Nexus yerine Pixel ile devam etme kararı aldı. Hatta yakın zamanda piyasaya sürülen Google Pixel ve Google Pixel XL da yoğun ilgi gördü.

Google yakın zamanda Android Nougat 7.1.2 güncellemesi ile karşımıza çıkacağını duyurdu. Android Beta Programı kapsamında da kullanıcıları bu sürümü denemeye davet etti. Yapılan açıklamada Pixel, Nexus 5X ve Nexus 6P programa uygun cihazlar arasında sayılırken, Nexus 6 ile Nexus 9 dışarıda bırakıldı. Yönetilen soruların ardından Google, Nexus 6 ve Nexus 9 cihazların beta sürecinde yer almayacağını, gelecek güncellemelerden de mahrum kalacağını resmen dile getirdi.

Bu açıklamanın ardından Google’ın Nexus’u tam anlamıyla geride bırakmaya hazırlandığını söylemek mümkün. Ancak bahsi geçen cihazların iki sene önce piyasaya sürüldüğünü de hatırlatmak gerekiyor. Yani Nexus 6s kullanıcılarının telefonlarından bir an önce kurtulması için herhangi bir neden yok fakat yakın zamanda bu cihazlar da benzer bir kaderi paylaşabilir.