reklamı kapat

POPÜLER

Eski WordPress çalışanlarının kurduğu blog platformu Ghost açıldı

Eski WordPress çalışanları tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu blog platformu Ghost, beta sürecini geride bırakarak nihayet kullanıma açıldı. İlk olarak Ekim ayında somut şekilde karşımıza çıkan ve o günden bu yana binlerce kişi ile test edilen servis yayına başladığını duyurdu.

Aslında bir Kickstarter girişimi olan Ghost, WordPress geliştirici ekibinden Hannah Wolfe ve kullanıcı arayüzü temsilcisi John O’Nolan tarafından hayata geçirildi. Ekim ayında nefes almaya başlayan proje, kısa süre içinde hedeflediği miktarın oldukça üzerinde fon toplayarak dikkatleri üzerine çekti. “Sadece bir blog platformu” başlığıyla lanse edilen servis, daha saf ve basitleştirilmiş yapısıyla öne çıkıyor. WordPress’in sadeleştirilmiş versiyonu olarak da nitelendirilen Ghost, -ziyaretçi sayısına göre değişen- aylık 5 dolardan başlayan 5 farklı fiyat politikasına sahip. Üstelik üyelik sonrası ilk ay ücret alınmıyor. Kişilerin kendi host’larına kurulum yapmasına izin veren servis, çeşitli karmaşık problemlerin ortaya çıktığını belirterek, sadece birkaç tık ile üye olunabilen sistem üzerinde çalıştıklarını söylüyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Eski WordPress çalışanlarının kurduğu blog platformu Ghost açıldı” için bir cevap

  1. Uğur Doğrusoy dedi ki:

    Denedim biraz tumblr sistemini anımsatıyor. Geliştirilirse ki şüphem yok ileride bir alternatif olarak değerlendirilebilir.