reklamı kapat

POPÜLER

Flickr SmugMug

Popüler fotoğraf platformu “Flickr” satıldı [Video]

Fotoğraf saklama ve paylaşma denildiği zaman akıllara gelen ilk platformlardan Flickr, bugün beklenmedik bir gelişmeyle gündeme geldi.

2004 yılında kurulan ve 2005 yılında 35 milyon dolara Yahoo tarafından satın alınan Flickr, yapılan resmi açıklamaya göre 2002’de kurulan SmugMug tarafından satın alındı. Daha çok profesyonellere yönelik bir fotoğraf depolama hizmeti sunan SmugMug‘un satın alma için ne kadar ödediği bilinmiyor. Ancak fotoğraf dünyasının oldukça sevdiği Flickr’ın “fotoğraf” konusunda tecrübeli bir firma tarafından alınmış olması oldukça iyi görünüyor. Yeni dönemde ne gibi değişikliklerin yapılacağı şu an için bilinmezken, sadece “gelecek parlak görünüyor” açıklaması yapılıyor. İki platformun bir araya gelmesi beklenmiyor ancak entegrasyonun büyütüleceği yapılan tahminler arasında yer alıyor. Çok daha küçük bir kitleye hitap eden SmugMug, maddi olarak sınırlarını zorlamış gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Flickr neden bu kadar popüler oldu?

Bunun arkasında elbette eski olmanın büyük bir yeri bulunuyor. Ancak esas güzellik ücretsiz paketten geliyor. Servis biliyorsunuz çok uzun zamandır kullanıcılara tam 1 TB fotoğraf depolama alanını ücretsiz olarak veriyor. Aylık 6 dolar, yıllık ise 50 dolar “Pro” paketi de bulunan popüler servis, hem amatör hem de profesyonel kullanıcıların ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabiliyor. Binlerce insanın sadece fotoğraflarını yedeklemek için kullandığı Flickr, SmugMug sayesinde geleceğini garanti altına almış gibi görünüyor. Bu arada ücretsiz paketlerin de kaldırılmayacağı açıklanıyor.

Video