reklamı kapat

POPÜLER

Flickr

Flickr, 2017’nin en çok kullanılan kameralarını açıkladı; lider yine değişmedi

2017‘de içerisine milyarca yeni fotoğrafın yüklendiğini belirten Flickr, her yıl bu fotoğrafları çekildikleri kameralara göre sınıflandırıyor. Bu verilerden yılın en çok kullanan modellerini belirleyen şirket, bu sefer liderin değişmediği 2017 listesiyle karşımızda bulunuyor.

Burada yayınlanan verilere göre 2017’de Flickr içerisine yine en çok akıllı telefonlar ile çekilmiş fotoğraflar yüklenmiş. Fotoğraf yedekleme amacıyla da görev yapan platform, akıllı telefon sahipleri tarafından oldukça popüler oranda kullanıyor. Bu noktada yüzde 50’yi ele geçiren akıllı telefonları, yüzde 33 ile DSLR fotoğraf makineleri izliyor. Kompakt kameralar yüzde 12 ile üçüncü sırada yer alırken, son sırada ise yüzde 4 ile aynasız fotoğraf makineleri yer alıyor. Son dönemde ciddi artış gösteren aynasız fotoğraf makineleri, görünüşe bakılırsa halen çok da büyük bir pasta oluşturamıyor. Flickr‘ın marka bazlı listesinin liderliğinde ise yine Apple bulunuyor. Platforma yüklenen fotoğrafların yüzde 54’ü iPhone ile iPad’den geliyor ve bu gerçekten büyük bir başarı anlamına geliyor. Apple’ın en yakın takipçisi Canon yüzde 23 ile ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada yüzde 18’le Nikon yer alıyor.

Flickr
Flickr

Flickr sektörün bir özetini çıkartıyor

Flickr bu verilerle görüntüleme sektörünün özetini çıkartıyor ve bu özet fotoğraf makinesi üreticileri için hiç hoş görünmüyor. Akıllı telefonlar fotoğraf makinelerinin satışlarını inanılmaz oranda düşürüyor ve artan kaliteler sayesinde bunun bu şekilde devam edeceği görülüyor.