reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve Samsung

Tatil döneminin galibi Apple ve Samsung oldu, peki diğer üreticiler?

Dünya üzerinde en çok alışveriş harcamasının yapıldığı yabancıların tatil dönemi, elektronik ürünlerin durumu hakkında çok güzel bilgiler veriyor. Bu konuda bir rapor hazırlayan Flurry Analytics, dönemde yine Apple ve Samsung‘un öne çıktığını gösteriyor.

Yapılan araştırmaya göre 2017 tatil döneminde aktif edilen tüm akıllı telefon ve tabletlerin yüzde 44’ünü Apple cihazlar oluşturuyor. Her yıl gibi 2017 dönemini de domine eden teknoloji devi, duyduğumuz kadarıyla 2017 toplamında 223 milyon iPhone satmayı başarmış durumda. En çok alışverişin yapıldığı tatil döneminin ikincisi ise Samsung olarak görünüyor. Dönemde aktif edilen tüm akıllı telefon ve tabletlerin yüzde 26’sını eline geçiren şirket, 2016’ya göre yüzde 5’lik bir artış yakalamış durumda. Üçüncü sırada yüzde 5 ile Çin merkezli Huawei bulunurken, Xiaomi, Motorola, LG ve OPPO gibi firmalar ortak olarak yüzde 3’lik bir popülerlik yakalamış görünüyor.

Apple ve Samsung tatil dönemi rapor
Apple ve Samsung tatil dönemi rapor

Apple ve Samsung sektörün dominant isimleri

Apple’a özel verilen bilgiye göreyse 2017 tatil döneminde firmanın en çok aktif edilen cihazı yüzde 15,1 ile iPhone 7 oluyor. Bunu ilginç olarak yüzde 14,9 ile iPhone 6, yüzde 14,7 ile iPhone X ve yüzde 12,6 ile iPhone 6s takip ediyor. iPhone 8’in yüzde 8,1 ve iPhone 8 Plus’ın ise yüzde 8,7’de kaldığı dönemde iPhone 7 Plus yüzde 10,4’ü elde etmeyi başarmış durumda.

İlgili Video