reklamı kapat

POPÜLER

Birbirine benzer fotoğraflar bulmak artık çok daha kolay

Flickr internette tam olarak istediğimiz gibi fotoğraf bulmayı çok daha kolay bir hale getiriyor. Fotoğrafçılıkla özdeşleşen bu platform görsel benzerlik üzerinden arama yapma özelliğini uygulamaya sokuyor.

Hepimiz oldukça iyi biliyoruz ki spesifik bir alanda fotoğraf aradığımızda istediğimiz gibi bir kare bulmak oldukça zor olabiliyor. Her ne kadar Google bu konuda bizlere yardımcı olmaya çalışsa da, belli bir noktada tıkanıyoruz. Bu konudaki eksikliği fark eden Flickr da harekete geçti ve benzer fotoğraf araması yapmayı mümkün hale getirdi. Oldukça kullanışlı bu yeni özellik Flickr tarafından paylaşılan bir blog gönderisi ile duyuruldu.

Platform tarafından paylaşılan bilgilere bakılırsa sistem siteye yüklenmiş olan görüntüyü derinlemesine analiz ediyor. Ardından içeriğine göre sınıflandırılıyor. İş ortamı için uygun olup olmadığını da belirliyor. Peki bu özelliği nasıl kullanıyoruz? Öncelikle Flickr üzerinden aradığımız türde bir fotoğraf buluyoruz. Ardından fotoğrafın sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklıyoruz. Ardından benzer fotoğrafları ara seçeneğine tıklıyoruz. Böylece benzer bir açıdan ve yakınlıktan çekilmiş fotoğraflar önümüze düşüyor.

Bu noktada belirtmekte yarar var, Flickr henüz bu sistemin yeterince iyi çalışmadığının altını çiziyor. Yapılan bazı aramalarda alakasız fotoğrafların da önümüzde düşebileceğini dile getiriyor.