reklamı kapat

POPÜLER

Saatte 322 kilometrelik hızla Singapur’un ilk elektrikli hiper otomobiliyle tanışın: Vanda Dendrobium [Video]

08 Mart 2017

Geleceğin hiper otomobillerine adını çiçekten alan yeni bir canavar ekleniyor.

Singapur’un ilk elektrikli hiper otomobili olan ve adını Orkide çiçeğinden alan Dendrobium ortaya çıkan ilk fotoğraflarının çok üzerinde bir yapıyla Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında karşımıza çıktı. Williams Advanced Engineering ve Wong Fong Engineering Works’ün bünyesinde barındırdığı Vanda Electric şirketlerinin iş birliğiyle geliştirilen hiper otomobil teknik değerleri ve sahip olduğu futuristik tasarımıyla kendisi için dile getirilen tüm sıfatları hak edecek bir yapıda. Gövdesi dahil olmak üzere tüm altyapısı özel olarak geliştirilen konsept otomobil, Vanda’nın üretim versiyonuna en yakın hali olarak nitelendiriliyor.


Dendrobium’un tasarım hatlarına baktığımızda her bir noktasının ayrı bir ilgiyi hak ettiğini belirtmemiz gerekiyor. Özellikle konsept için belirlenen ön far ve burun yapısıyla akıllarımıza Dünya Dayanıklılık Şampiyonası‘nda kullanılan modelleri getiren araçta LED teknolojisine sahip ön far grubunun neredeyse tampondan başlayan bir formda olması dikkatimizi çekiyor. Geliştirme sürecinde kompozit monokok şasinin kullanıldığı aracın gövdesinde karbon fiberden yapılma parçalara yer veriliyor. Toplamda 1,750 kilogramlık bir ağırlığa sahip olan Dendrobium ‘da 20 inç önde 21 inç arkada olmak üzere iki farklı jant tercih ediliyor. Aracın arka tarafında geçtiğimizde iki ayrı noktada bir köprü görevi gören ve tamamiyle ışıklandırma sisteminin kullanıldığı devasa bir kanat karşımıza çıkıyor. İki kişilik bir otomobil olan Dendrobium’un kokpitinde de karbon fiber parçaların kullanıldığı ve oldukça keskin hatlarla örülmüş bir yapı bizleri karşılıyor. Bu karbon fiber dokunuşların aracın direksiyonun da bile var olması da ayrıca altı çizilmesi gereken detaylardan.


Üretimi hazır hale getirilen ilk versiyonun 2020 yılında sokaklarda olması beklenen Dendrobium, saatte 322 kilometrelik maksimum sürat ve 2,7 saniyelik 0-100 değerlerine sahip. Marka tarafında üzerinde sunulacak olan elektrikli motor ve batarya teknolojileriyle ilgili bilgilerin açıklanmadığı araç için ilk kez kullanıcılarla buluştuğu Cenevre Otomobil Fuarı oldukça önemli. Vanda, Cenevre’de göreceği ilgiye ve alacağı siparişlere göre aracın üretim sürecini öne çekip çekmeyeceğine de karar verebileceğinin sinyallerini de vermiyor değil. Aracın toplam güç değerinin 1000 beygir civarında olacağı söylenirken sokaklara çıkmaya hazır versiyonu bizi selamladığımızda bu canavarla ilgili akıllarımızdaki soru işaretleri de ortadan kalkacak.

VİDEO: Vanda Dendrobium tanıtımı

YORUMLAR